لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

واکنش‌ها به تبلیغات «حجاب» و «عفاف» از زبان تولستوی و هوگو


بنر تبلیغاتی ویکتور هوگو و تولستوی، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
بنر تبلیغاتی ویکتور هوگو و تولستوی، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

نصب بنرهای تبلیغاتی حجاب و عفاف به نقل از لئو تولستوی، نویسنده روس، و ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با واکنش‌های گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

در این تابلوهای نصب‌شده مزین به تصاویر لئو تولستوی و ویکتور هوگو، روایت‌هایی در ستایش «وقار و عفت» زنان و مذمت بی‌حجابی نقل شده است. اگرچه معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد به عنوان مسئول انتشار و توزیع این بنرهای تبلیغاتی، هیچ اشاره‌ای به منبع روایات نکرده است.

در بنر متعلق به تولستوی، از این نویسنده روس نقل شده است: « مسبب ازدیاد طلاق در اروپا، تمدن فاسد، اختلالات جنسی و نبودن حجاب است.»

در نقل قول تبلیغاتی از ویکتو هوگو هم نوشته شده است: «وجاهت توأم با وقار و عفت، به زن قدرتی می دهد که قویترین مردان را یارای مقاومت در برابر او نیست و مردان را به خضوع و تعظیم در مقابل زن وا‌می‌دارد.»

این در حالی است که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، نقل‌قول‌های ذکر شده از این دو نویسنده و متفکر شناخته‌شده درباره حجاب و عفت را خلاف واقع و جعلی دانستند.

سبحان جعفری‌تاش، فعال رسانه‌ای و زندانی سیاسی پیشین، در پیامی توئیتری مترادف بودن عفت و حجاب را مورد پرسش قرار داده است:

سمیه توحیدلو، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، هم در توئیترش ناآشنایی مسئولان جمهوری اسلامی با آثار نویسندگانی از جمله تولستوی را به نقد کشیده است:

آرش رمضانی، فعال اجتماعی و داستان‌نویس، هم درباره توصیه تولستوی به رعایت حجاب به اظهارنظری کوتاه و طنزآمیز بسنده کرده است:

معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هنوز در این باره واکنشی نشان نداده و منبعی برای نقل قول‌های موجود در تابلوهای تبلیغاتی خود ذکر نکرده است.

به باور شماری از کارشناسان، حکومت ایران برای مقابله با شمار روزافزون زنان مخالف حجاب اجباری علاوه بر اقدامات تنبیهی از جمله شناسایی چهره و تشکیل پرونده قضایی، تلاش می‌کند با کمک ابزار تبلیغاتی به اعمال حجاب اجباری بپردازد.

XS
SM
MD
LG