لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

تظاهرات ساکنان يک شهر عمده لبنان عليه دولت سوريه


تظاهرات ساکنان يک شهر عمده لبنان عليه دولت سوريه
تظاهرات ساکنان يک شهر عمده لبنان عليه دولت سوريه

شهر عمدتاً سنی نشين طرابلس در شمال لبنان، روز يکشنبه به مناسبت سالروز استقلال لبنان، شاهد تظاهرات هزاران نفر از مردم شهر بود. ساکنان طرابلس با برگزاری اين تظاهرات، دولت سوريه را محکوم کردند و خواستار خلع سلاح حزب الله لبنان شدند.

روز گذشته، دهها هزار نفر از هواداران حزب سعد حريری، نخست وزير پيشين لبنان به مناسبت سالروز استقلال اين کشور در طرابلس دست به تظاهرات زدند و شعارهايی در رد حکومت سوريه و در مخالفت با حزب الله لبنان دادند.

اين راهپيمايی تحت عنوان «پاييز اسلحه و بهار استقلال» در مقطعی برگزار شد که دولت لبنان به خاطر مواضع رسمی اش نسبت به رژيم سوريه و بشار اسد و همچنين پيگيری سازمان ملل متحد در برخورد با پرونده ترور رفيق حريری، نخست وزير فقيد اين کشور، با موجی از شکافها و تنشهای سياسی روزافزون روبروست.

طرابلس يکی از معدود شهرهای لبنان است که ساکنان آن برای نخستين بار بطور علنی حکومت سوريه را محکوم کرده اند.

سخنرانها و شرکت کنندگان در راهپيمايی خواستار استعفای نجيب ميقاتی، نخست وزير لبنان شدند.

احمد، يکی از شرکت کنندگان در راهپيمايی، در اين زمينه می گويد: ما در اين راهپيمايی شرکت کرده ايم تا به نخست وزير ميقاتی بگوييم تو رهبر بزرگی هستی ولی ما خواهان استعفا و رجعت تو به اصل خودت، همان ۱۴ ام مارس هستيم که امروز از تو چنين مردی ساخته است.

اتحاد ۱۴ ام مارس يک ائتلاف سياسی متشکل از احزاب مختلف لبنان است که با شعار حفظ تماميت ارضی لبنان و پايان نفوذ سياسی سوريه در اين کشور، با يکديگر ائتلاف کرده اند.

محمد کباره، نماينده اهل تسنن در پارلمان لبنان، در اين راهپيمايی خطاب به جمعيت گفت: وقتش رسيده که دست اسد از کنترل و تسلط بر لبنان کوتاه شود. مردم بزرگ سوريه از طرف اتحاديه عرب و جامعه بين المللی حمايت می شوند، ولی نيروهای مسلح و جنايتکار سوريه دست از توطئه عليه مردم برنمی دارند؛ يکی از اين جنايتکاران هم، حزب الله لبنان است؛ ما همه قاتلهای متهم به قتل نخست وزير و شهدای ديگر را بايد خلع سلاح کنيم.

دادگاه بين المللی لاهه از ماه ژوئيه گذشته در ارتباط با پرونده ترور رفيق حريری چهار نفر را تحت پيگرد قانونی قرار داده است. مقامهای لبنانی می گويند، اين افراد، همه از اعضای جنبش حزب الله هستند. حزب الله نيز در رد اين اتهام می گويد، دادگاه بين المللی لاهه ابزار دست ايالات متحده و اسراييل است.

XS
SM
MD
LG