لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

حسن نصرالله دعوت بان کی مون به خلع سلاح را رد کرد


حزب الله لبنان دعوت دبيرکل سازمان ملل متحد به خلع سلاح را رد کرد. بان کی مون بارها از جنبش حزب الله خواسته است سلاح خود را زمين گذارد و حزب الله همواره اين خواسته را رد کرده است.

حسن نصرالله گفت: روز جمعه خيلی خوشحال شدم که شنيدم دبيرکل سازمان ملل از توان نظامی حزب الله نگران است. من به بان کی مون می گويم نگرانی شما به ما اطمينان می دهد و ما را خشنود می کند. آنچه برای ما اهميت دارد اين است که شما نگرانيد و آمريکا و اسراييل با شما نگرانند. نگرانی شما برای ما اهميت ندارد.

دبيرکل سازمان ملل متحد در سفر خود به لبنان روز جمعه ضمن ابراز نگرانی از ظرفيت تسليحاتی حزب الله خواستار خلع سلاح آن گروه شد. حزب الله پيش از ورود بان کی مون به آن کشور گفته بود از سفر او استقبال نمی کند.

حزب الله لبنان که توسط سوريه و جمهوری اسلامی ايران حمايت می شود تنها جناحی است که پس از جنگ داخلی لبنان که از ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ به طول انجاميد، حاضر نشده است سلاح خود را زمين بگذارد.

حسن نصرالله در اشاره به بحران سوريه خواستار همکاری اپوزيسيون کشور با بشار اسد شد و گفت: ما از اپوزيسيون سوريه در داخل و خارج سوريه می خواهيم به دعوت رييس جمهوری اسد، برای گفتگو، پاسخ دهد و با وی در انجام اصلاحات بسيار مهمی که او اعلام کرده، همکاری کند.

رهبر حزب الله از ايران، ترکيه و کشورهای مسلمان منطقه و اتحاديه عرب خواست تلاش های خود را در پايان دادن به بحران سوريه، هماهنگ کنند.

دبيرکل سازمان ملل متحد به سهم خود بارها از دولت سوريه خواسته است به کشتار مخالفان بشار اسد پايان دهد.

XS
SM
MD
LG