لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

در آستانه معرفی نخست وزیر جدید لبنان؛ اعتراضات شبانه در بیروت بار دیگر به خشونت کشیده شد


اعتراضات در لبنان روز یکشنبه ۲۴ آذرماه به درگیری کشید و نیروهای امنیتی برای سرکوب صدها معترض از گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعتراضات در لبنان در دو شب متوالی و در آستانه دیدار رئیس جمهوری این کشور با نمایندگان پارلمان برای معرفی نخست وزیر جدید به خشونت کشیده شده است.

سعد حریری نخست وزیر مستعفی لبنان از جمله گزینه احتمالی برای بازگشت به این پست است. اما معترضین می گویند که حریری را به عنوان نخست وزیر قبول نخواهند کرد. آن‌ها خواستار نخست وزیری مستقل هستند که وابسته به احزاب موجود نباشد.

بنابر این گزارش اعتراضات روز یکشنبه ۲۴ آذرماه بیشتر مسالمت آمیز بود ، اما برخی از تظاهرکنندگان ، بطری های آب و مواد آتش‌زا را به سمت نیروهای امنیتی که از پارلمان محافظت می کردند ، پرتاب کردند. پس از آن نیروهای امنیتی با استفاده از باتوم و گاز اشک آور ، معترضین را پراکنده کردند و این اعتراضات به خشونت کشیده شد.

آسوشیتدپرس اعتراضات شنبه شب تا یکشنبه را یکی از خشونت بارترین اعتراضات این کشور توصیف کرد و نوشت که براساس اعلام دفاع مدنی لبنان این درگیری های شبانه در بیروت بیش از ۱۳۰ نفر زخمی برجای گذاشت. همچنین صلیب سرخ گفت که هیچ یک از مجروحان در وضعیت جدی قرار نگرفتند و بیشتر آن‌ها در محل معالجه شدند.

در اعتراضات روز یکشنبه نیز بنابر اعلام دفاع مدنی لبنان ۴۶ زخمی در محل معالجه شدند و ۱۴ نفر نیز به بیمارستان منتقل شدند.

اعتراضات گسترده در لبنان که از بیش از یک ماه پیش آغاز شد ناشی از نارضایتی عمیق از فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم در لبنان بوده که کشور را به بحران اقتصادی کشانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG