لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

اعتراضات لبنان به خشونت کشیده شد؛ بیش از ۴۰ معترض زخمی شدند


در اعتراضات شنبه شب که تا بامداد یکشنبه ۲۴ آذرماه در بیروت پایتخت لبنان ادامه داشته است، دست‌کم ۴۰ معترض زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، از زمان آغاز اعتراضات در لبنان تا کنون، اعتراضات شنبه شب ۲۳ آذرماه «بی سابقه» بوده است . همچنین صلیب سرخ و دفاع مدنی لبنان گزاش داد که دست‌کم ۴۶ نفر در جریان این درگیری‌ها زخمی و به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

بنابر این گزارش اعتراضات و درگیری‌ها در مرکز بیروت بیش از ۸ ساعت ادامه داشت و ماموران امنیتی از گاز اشک آور مقابل معترضان استفاده کردند پس از آن معترضان نیز سطل‌های زباله را در خیابان‌های اصلی آتش زدند تا کمی از اثرات گاز اشک آور را کاهش دهند.

آسوشیتدپرس گزارش داد درگیری از سوی افراد نقاب‌دار از حامیان حزب‌الله و جنبش امل آغاز شد که از انتقادات به رهبرانشان خشمگین شده بودند. این درگیری در کمپ معترضین زمانی شدت گرفت که افرادی با انتقاد از حزب‌الله خواستار عادی‌سازی روابط با اسرائیل شده بودند.

اعتراضات گسترده در لبنان که از بیش از یک ماه پیش آغاز شد ناشی از نارضایتی عمیق از فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم در لبنان بوده که کشور را به بحران اقتصادی کشانده است.

حامیان امل و افراد مسلح حزب الله در این بین گاه اقدام به پراکنده کردن معترضان و باز کردن خیابان هایی که توسط آنها بسته شده بود، کردند. آنها ماه گذشته اردوگاه اصلی اعتراضات در لبنان را از بین بردند.

آمریکا و چند کشور اروپایی حزب الله را یک گروه تروریستی می دانند که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی گروه های تروریستی است.

پیشتر گزارش شده بود که حامیان «حزب الله» و جنبش «امل» معترضان مخالف دولت در بیروت حمله کردند و باعث شدند نیروهای کمکی ارتش برای کاهش تنش مداخله کند.

تلویزیون محلی نشان داد، مردان پیاده و موتور سوار اندکی پیش از نیمه شب یکشنبه به راه‌‌بندهایی که معترضان به فساد در پایتخت لبنان برپا کرده بودند، نزدیک شدند.

آن ها نخست به بعضی از معترضان توهین کرده و در حمایت از رهبران جنبش های شیعه «حزب الله» و «امل» شعار دادند و سپس به معترضان حمله کردند.

«حزب الله» تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG