لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

درگیری و تیراندازی در دومین شب حمله نیروهای حزب الله و جنبش امل به معترضان در لبنان


درگیری ها بین طرفداران سعد حریری نخست وزیر لبنان و نیروهای حزب الله و امل، دو گروه شیعه مسلح، به تیراندازی کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این درگیریها که در واپسین ساعات دوشنبه شب ۴ آذر در دومین شب پیاپی خشونت ها در ارتباط با بحران سیاسی کنونی لبنان صورت گرفت، تهدیدی برای به کشیدن اعتراضات مسالمت آمیز ضددولتی مردم لبنان به مسیر خونین محسوب می‌شود.

تصاویر ویدئویی که توسط یکی از رسانه های لبنان منتشر شده است، تیراندازی سنگین در نزدیکی پل کولا در بیروت، پایتخت لبنان را نشان می‌دهد. هنوز گزارشی از زخمی های احتمالی منتشر نشده است.

در شهر جنوبی صور نیز نیروهای حزب الله لبنان و جنبش امل چادرهای اعتراضی را پاره کرده و به آتش کشیدند که موجب دخالت نیروهای امنیتی و شلیک تیرهوایی شد.

اعتراضات گسترده در لبنان که از بیش از یک ماه پیش آغاز شد ناشی از نارضایتی عمیق از فساد و ناکارآمدی طبقه حاکم در لبنان بوده که کشور را به بحران اقتصادی کشانده است.

حامیان امل و افراد مسلح حزب الله در این بین گاه اقدام به پراکنده کردن معترضان و باز کردن خیابان هایی که توسط آنها بسته شده بود، کردند. آنها ماه گذشته اردوگاه اصلی اعتراضات در لبنان را از بین بردند.

آمریکا و چند کشور اروپایی حزب الله را یک گروه تروریستی می دانند که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی گروه های تروریستی است.

پیشتر گزارش شده بود که نیمه شب یکشنبه و روز دوشنبه نیز حامیان «حزب الله» و جنبش «امل» معترضان مخالف دولت در بیروت حمله کردند و باعث شدند نیروهای کمکی ارتش برای کاهش تنش مداخله کند.

تلویزیون محلی نشان داد، مردان پیاده و موتور سوار اندکی پیش از نیمه شب یکشنبه به راه‌‌بندهایی که معترضان به فساد در پایتخت لبنان برپا کرده بودند، نزدیک شدند.

آن ها نخست به بعضی از معترضان توهین کرده و در حمایت از رهبران جنبش های شیعه «حزب الله» و «امل» شعار دادند و سپس به معترضان حمله کردند.

«حزب الله» تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می کند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG