لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

دولت جدید لبنان معرفی شد؛ معترضان همچنان ناراضی‌اند


نخست وزیر جدید لبنان، حسن دیاب، در دیدار با رئیس جمهوری میشل عون و رئیس مجلس، نبیه بری
نخست وزیر جدید لبنان، حسن دیاب، در دیدار با رئیس جمهوری میشل عون و رئیس مجلس، نبیه بری

دولت جدید لبنان پس از حدود یک ماه بن بست سیاسی و در میان اعتراضات شدید مردمی علیه مقام های این کشور، معرفی شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، حسن دیاب، استاد ۶۰ ساله دانشگاه آمریکایی بیروت، رئیس دولتی شده است که بیشتر اعضای آن را کارشناسان مورد حمایت احزاب مختلف لبنان تشکیل می‌دهند.

این اقدام که حدود سه ماه پس از استعفای سعد حریری، نخست وزیر قبلی لبنان صورت گرفت، به نظر نمی رسد که افکار عمومی را راضی کند. معترضان خواستار اصلاحات گسترده و تشکیل یک دولت تکنوکرات مستقل هستند که بتواند از پس اقتصاد فلج شده و بحران سیاسی این کشور بر آید.

اندکی پیش از اعلام دولت جدید لبنان، سه شنبه اول بهمن هزاران نفر از معترضان در بیروت و بخش‌های دیگر کشور در انتقاد از انتخاب دولت جدید به خیابان‌ها رفتند. شعارهای آنها خطاب به گروههای سیاسی بود که معترضان معتقد بودند اعضای کابینه را انتخاب کرده اند.

آقای دیاب اما در بیانیه ای پس از اعلام آغاز فعالیت دولت جدید گفت که همه اعضای دولت او از کارشناسان و تکنوکراتها هستند و وابستگی حزبی و سیاسی ندارند.

در میان اعضای کابینه پنج زن حضور دارند؛ از جمله وزیر دفاع و جانشین نخست وزیر.

لبنان تا پیش از اعلام فعالیت دولت جدید و پس از استعفای سعد حریری برای سه ماه دولت نداشت. در این مدت معترضان بارها خواستار روی کار آمدن کارشناسان و تکنوکراتها شده بودند. تظاهرات مردم لبنان به تازگی به خشونت کشیده شده است و در پی درگیری نیروهای امنیتی و معترضان ۵۰۰ نفر زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG