لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

استقبال ایران از ریاست جمهوری میشل عون؛ ولایتی: این پیروزی حسن نصرالله است


میشل عون در کنار محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران
میشل عون در کنار محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران

حسن روحانی انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری لبنان را تبریک گفت و مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران، سید حسن نصرالله را «پیروز اصلی میدان» توصیف کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۱۰ آبان تلفنی با میشل عون گفت‌وگو کرد و انتخاب او را تقویت کننده «جبهه مقاومت لبنان» دانست.

آقای روحانی تاکید کرد که ایران همواره از دولت ، ملت و مقاومت لبنان حمایت کرده و می کند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در پیامی انتخاب رئیس جمهوری لبنان را «گام مهمی در راستای نهادینه کردن دموکراسی و استمرار ثبات در لبنان» دانست و این کشور را « نمونه بارزی از همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب مختلف در کنار یکدیگر» توصیف کرد.

رئیس جمهوری ایران و وزارت خارجه ابراز امیدواری کرده‌اند که با انتخاب آقای عون، روابط ایران و لبنان گسترش پیدا کند.

از سوی دیگر، علی اکبر ولایتی مشاور آیت‌الله سید علی خامنه‌ای در امور بین‌المللدر گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: « یکی از شخصیت‌های پیروز اصلی این میدان، یقینا جناب سید حسن نصرالله رهبر مقاومت اسلامی در لبنان است. به این دلیل که ایشان از ابتدا به دلیل سوابق و کفایت جناب میشل عون عهدی با او بسته و وی را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرده‌ بودند و نهایتا نشان دادند که علی‌رغم همه فشارهای داخلی و خارجی به عهد خود پایبندند.»

آقای ولایتی همچنین انتخاب میشل عون را « یک پیروزی بزرگ برای مقاومت اسلامی» برشمرد و توضیح داد: « در زنجیره مقاومت اسلامی که از ایران شروع می‌شود و کشورهایی نظیر سوریه، عراق، یمن و فلسطین را در برمی‌گیرد، لبنان حلقه بسیار مهمی است و رئیس‌جمهور لبنان نیز نقش کلیدی در اداره امور این کشور دارد.»

مشاور رهبر جمهوری اسلامی همچنین معتقد است که رئیس جمهوری جدید لبنان «موضع این کشور را در حمایت از دولت و ملت سوریه تقویت می‌کند» و انتخاب میشل عون «به نفع بشار اسد و مردم سوریه» است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG