لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

وزیر کار لبنان: حزب الله بخشی از دولت لبنان است


تصویر آرشیوی از نیروهای امنیتی در بیروت
تصویر آرشیوی از نیروهای امنیتی در بیروت

روزنامه لبنانی دیلی استار از وزیر کار لبنان نقل کرده است که گفته "شورای همکاری آزاد است هر تصمیمی که می خواهد بگیرد اما حزب الله بخشی از دولت لبنان است."

روزنامه دیلی استار لبنان در گزارشی با عنوان "سلام: کابینه هفته آینده جلسه نخواهد داشت تا بحران آشغال حل شود" ضمن اشاره به هشدار تمام سلام، نخست وزیر لبنان، به اعضای دولت برای ناتوانی در پایان دادن به هفت ماه بحران جمع آوری آشغال‌ها در سطح کشور، به واکنش اعضای کابینه به تروریست خواندن حزب الله توسط شورای همکاری خلیج فارس و وزیران کشور نشست شورای عرب در تونس می پردازد.

دیلی استار به نقل از اعضای حزب الله در دولت لبنان می نویسد این تصمیم در جهت ایجاد روابط با اسراییل و حمایت از تروریسم است و در چارچوب اقدامات اسراییل قابل ارزیابی است.

اعضای این شورا، به ویژه عربستان سعودی، پیشتر اعلام کردند که تحریم‌هایی را علیه حزب ‌اﻟله و همچنین دولت لبنان به منظور اعمال فشار بر این گروه شبه نظامی شیعه، اعمال وضع کرده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای با عنوان "عربستان سعودی با قطع میلیاردها دلار کمک به لبنان در را به روی ایران باز می کند" می نویسد عربستان ضمن قطع چهار میلیارد دلار کمک هایی که سه میلیارد دلار آن به ارتش لبنان اختصاص دارد از توریست‌های سعودی خواسته است از سفر به لبنان پرهیز کنند.

ان برنار نویسنده مقاله می‌گوید لبنان میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی سوری است و به تقسیم قدرت شکننده ی قومی مذهبی برای ثبات اش استوار است، و تصمیم عربستان می تواند لطمات سنگینی برایش به همراه بیاورد.

نیویورک تایمز به نقل از شخصیت های سیاسی در لبنان می نویسد درخواست عربستان از لبنان برای محکومیت ایران و حزب الله غیرواقعی است و حزب الله با این فشارها از سوریه بیرون نخواهد آمد.

نویسنده می گوید حتی متحدان عربستان در لبنان نتوانسته اند حزب الله را گروه تروریستی بخوانند.

ان برنار یادآوری می کند که وقتی عربستان در پی بیانیه رسمی محکومیت حمله به سفارت آن کشور در تهران بود لبنان با تکیه بر لزوم بیطرفی در مناقشه سوریه بیانیه را امضا نکرد.

به نوشته نیویورک تایمز عربستان تاکید دارد که تصمیم به تروریست خواندن حزب الله با هدف کاستن از نگرانی های امنیتی از کشف گروه هایی از حزب الله در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

ان برنار معتقد است اگر شورای همکاری خلیج فارس مجازات های فعلی را بی تاثیر ببیند ممکن است دست به اخراج نیم میلیون لبنانی بزنند که در آن کشورها شاغل اند. در عین حال قطع کمک های عربستان می تواند باعث شکست متحدانش در برابر کاندیداهای حزب الله در انتخابات شوراهای لبنان در بهار شود.

XS
SM
MD
LG