لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

وزیر کشور بحرین: ایران به دنبال تحقق هژمونی پارسی بر اعراب است


عکس آرشیوی از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس
عکس آرشیوی از نشست سران شورای همکاری خلیج فارس

وزیر کشور بحرین با متهم کردن ایران به دخالت در امور کشورهای عرب خاورمیانه، گفته است هدف از این اقدامات تهران، تحقق بخشیدن به سلطه ایران در سراسر منطقه است.

به گزارش گلف نیوز، شیخ راشد بن عبدالله آل خلیفه روز چهارشنبه در نشست شورای وزیران کشور دولت‌های عربی در تونس هشدار داد که آنهایی که از رهبری یک فقیه حمایت می‌کنند باید طرد شوند.

این اظهارات وزیر کشور بحرین پس از آن بیان شد که اعضای شورای همکاری خلیج فارس روز چهارشنبه گروه شبه نظامی شیعه حزب ‌اﻟله لبنان را یک گروه ترویستی دانستند. حزب ‌اﻟله از حامیان نظام ولایت فقیه در ایران است.

حکومت پادشاهی سنی بحرین، که در چند سال اخیر با اعتراضات اکثریت شیعه آن کشور روبرو بوده است، ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم می‌کند. تهران ضمن اعلام حمایت از شیعیان جهان، اتهام دخالت در دیگر کشورها را رد می‌کند.

با این حال شیخ راشد بن عبد‌اﻟله ایران را به دخالت در کشورهای منطقه "از طریق تروریسم، التهاب آفرینی و دخالت‌های سیاسی" متهم کرد و گفت هدف آن "تحقق هژمونی پارسی بر عربیت با استفاده از سپاه پاسداران و حزب ‌اﻟله" است.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، شامل عربستان سعودی، قطر، بحرین، عمان، و امارات متحده عربی، روز چهارشنبه ضمن تروریست خواندن حزب ‌اﻟله، اقدامات این گروه در منطقه را تهدیدی برای امنیت ملی خود دانستند.

XS
SM
MD
LG