لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۲

داعش مسئولیت انفجارهای بیروت را به عهده گرفت


عکس آرشیو

در پی وقوع دو انفجار انتحاری در جنوب بیروت، وزارت کشور لبنان اعلام کرد آمار قربانیان به ۳۷ نفر افزایش یافته و بیش از ۱۸۰ نفر نیز زخمی شده اند. انتظار می رود آمار تلفات باز هم افزایش یابد.

بر اساس گزارش‌های اولیه، این انفجارها انتحاری بوده و عصر پنجشنبه در منطقه برج البراجنه در جنوب بیروت رخ دادند. مناطق جنوبی بیروت عمدتا شیعه نشین هستند و گفته می شود این دو انفجار نزدیک یک مرکز مذهبی شیعیان به وقوع پیوسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه داعش در بیانیه ای که توسط هوادارنش در توئیتر منتشر شد، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و گفت، یکی از اعضای آن گروه ابتدا یک موتور سیکلت حاوی مواد منفجره را منفجر کرد، و نفر دوم، که در میان جمعیت بود، جلیقه انفجاری که به خود بسته بود را منفجر کرد.

حزب‌الله لبنان – گروه شیعه مورد حمایت ایران – نقش فعالی در بحران سوریه در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ایفا کرده است؛ امری که باعث بروز خشونت‌هایی در لبنان شده است. بر اساس یک نظرسنجی سازمان آمریکایی پیو در سال ۲۰۱۴ هشتاد و یک درصد شهروندان سنی‌ لبنان خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت بوده اند.

اواخر آبان ۱۳۹۲ پیش، سفارت ایران در بیروت هدف انفجارهای انتحاری قرار گرفت که منجر به کشته شدن بیش از ۲۰ نفر، از جمله وابسته فرهنگی ایران، شد.

XS
SM
MD
LG