لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

دادگاه رسیدگی به ترور رفیق حریری درخواست تبرئه متهم حزب الله را رد کرد


دادگاه ویژه رسیدگی به بمبگذاری سال ۲۰۰۵ که به مرگ رفیق حریری، نخست وزیر لبنان منجر شد رای داد این حمله «یک اقدام تروریستی» بوده است و مدارک کافی برای اینکه رسیدگی به پرونده ترور پیش برود، وجود دارد.

قضات این دادگاه که مورد حمایت سازمان ملل قرار دارد و در لاهه مستقر است، روز چهارشنبه رای خود را اعلام کردند.

دادگاه ویژه لبنان همچنین گفت شواهدی که دادستان ها ارائه داده اند ممکن است به صدور رای محکومیت برای چهار نفر از متهمان منجر شود. این چهار نفر در دادگاه حاضر نیستند و به طور غیابی محاکمه می شوند و حالا وکلای متهمان باید مستندات خود برای دفاع از موکلانشان را به دادگاه ارائه دهند.

قاضی دیوید ره گفته است بمب گذاری ۲۰۰۵ که منجر به کشته شدن رفیق حریری و ۲۱ نفر دیگر شد با هدف ایجاد ترس در میان مردم لبنان صورت گرفت و بر اساس شواهد تنها یک گروه کاملا پیچیده و مجهز قادر به طرح ریزی دراز مدت برای انجام آن بود.

یکی از متهمان پرونده، حسین حسن عنیسی، است که گفته می شود از اعضای حزب الله لبنان بوده است و دادگاه درخواست وکلای وی برای تبرئه زودهنگام او را رد کرده است.

یک قاضی دادگاه گفته است شواهد از جمله سوابق مربوط به تلفن همراه که دادستان ها ارائه داده اند نشان می دهد عنیسی احتمالا در تلاش بوده است که ترور رفیق حریری را به یک گروه تروریستی خیالی نسبت دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG