لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

اسراییل: مرگ فرمانده ارشد حزب الله ترور داخلی بود


رئیس نیروهای مسلح اسرائیل روز سه شنبه گفت که مرگ مصطفی بدرالدین فرمانده ارشد نظامی حزب الله در سال گذشته گذشته تروری بود که از سوی خود گروه حزب الله صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز ژنرال گادی ایزنکوت گفت: «بنا به گزارش های رسانه ای او توسط روسای خود کشته شده است، که نشان از میزان بیرحمی، پیچیدگی و تنش های داخلی حزب الله و سرکرده اش ایران دارد.»

او در سخنانی که در اسرائیل ایراد کرد گفت: «این گزارش ها بر اساس بررسی ها و اطلاعاتی است که در دست داریم.»

حزب الله اعلام کرده است بدرالدین در یکی از پایگاه های این گروه در نزدیکی فرودگاه دمشق و توسط آتشباری های گروه های شورشی مخالف بشار اسد کشته شده است. یک گروه ناظر بر جنگ سوریه گفته است که در زمان مورد نظر از سوی هیچ گروه شورشی در منطقه فوق تیراندازی صورت نگرفته است.

پیشتر شبکه خبری العربیه گفت ایران که همانند حزب الله لبنان در سوریه از نیروهای بشار اسد حمایت می کند از بدرالدین ناراضی بود و می خواست او را از صحنه نبرد محو کند.

دولت آمریکا می گوید بدرالدین ۵۵ ساله مسئول عملیات نظامی حزب الله در سوریه بود.

ژنرال ایزنکوت جزئیات بیشتری درباره مرگ او که در ماه مه ۲۰۱۶ صورت گرفت، ارائه نداد.

یک مسئول امنیتی اسرائیلی به شرط فاش نشدن نامش به رویترز گفت که بدرالدین و ایران بر سر «نحوه مبارزه در سوریه» اختلاف نظر داشتند.

بدرالدین یکی از پنج عضو حزب الله بود که به گفته دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در قتل رفیق حریری از رهبران لبنان نقش ایفا کرده بود.

حزب الله هرگونه مداخله در قتل حریری در سال ۲۰۰۵ را رد کرد و گفت اتهامات علیه اعضای این گروه با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG