لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

١٦ سرباز لبنانی در درگیریهای صیدا کشته شدند


در ادامه کشیده شدن آشوبهای سوریه به کشور همسایه لبنان، واحدهای ارتش لبنان پیروان یک روحانی تندرو سنی را در مجتمع یک مسجد در شهر جنوبی صیدا محاصره کردند. در دومین روز درگیری میان ارتش لبنان و حامیان شیخ احمد الاسیر، روحانی تندرو سنی در صیدا، ١٦ سرباز ارتش لبنان کشته شدند.

صیدا سومین شهر بزرگ لبنان و در ٤٠ کیلومتری جنوب بیروت است. سربازان لبنانی روز دوشنبه در صیدا، با حمایت تانکها و زره پوشها، با حامیان شیخ احمد الاسیر درگیر شدند.

شیخ احمد الاسیر یکی از مدافعان عمده شورشیان سوریه است که با حاکمیت بشار اسد مبارزه می کنند. دولت لبنان در تسلط گروه شیعه حزب الله و متحدان آن است و حمله شیخ اسیر به ارتش لبنان پس از حمایت های شیعیان حزب الله از دولت سوریه آغاز شد.

درگیری های روز یکشنبه در لبنان هنگامی بالا گرفت که ارتش یکی از حامیان شیخ اسیر را بازداشت کرد. این اقدام موجب تحرکات تلافی جویانه دیگر حامیان روحانی سنی شد که به ایستگاه های بازرسی ارتش حمله کردند. مقامات می گویند چندین تن دیگر از حامیان شیخ اسیر کشته و دهها تن مجروح شده اند.

مقامات لبنانی می گویند ارتش این کشور مسجد محل تجمع پیروان شیخ احمد الاسیر را محاصره کرده است. حساب توییتر متعلق به الاسیر روز دوشنبه از پیروان او خواسته بود تا به کمک بشتابند.

همزمان، وزیر خارجه سوریه هشدار داد که تصمیم شماری از کشورهای غربی در حمایت تسلیحاتی از شورشیان مخالف دولت، تنها درگیری ها را کش می دهد و تروریست ها را مستحکم می کند.

ولید المعلم در نشستی خبری در دمشق گفت که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تسلیم مذاکرات صلح ژنو نمی شود. او گفت کسانی که گمان می کنند اسد قدرت را واگذار می کند، در توهم به سر می برند.

آقای معلم همچنین گفت دولت سوریه آتش بس را شرط حضور در مذاکره می داند.
XS
SM
MD
LG