لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۲

نامزد گروه حزب الله، نخست وزیر لبنان شد


نامزد گروه حزب الله، نخست وزیر لبنان شد
نامزد گروه حزب الله، نخست وزیر لبنان شد

رئیس جمهور لبنان، نجیب میقاتی، کاندیدای تحت حمایت حزب الله را به عنوان نخست وزیر این کشور معرفی کرد. این در حالی است که تظاهرات هواداران سعد حریری نخست وزیر موقت لبنان در بیروت و برخی شهرهای دیگر ادامه دارد.

دفتر میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان اعلام کرده است که آقای میقاتی به زودی کابینه جدید لبنان را تشکیل می دهد.

نجیب میقاتی به خبرنگاران گفت مایل به تشکیل دولت وحدت ملی است. خبرگزاری رویترز به نقل از آقای میقاتی گفت مذاکرات درباره تشکیل دولت روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

اکثریت قانونگزاران لبنانی یا به عبارتی صاحبان ٦٨ کرسی از ١٢٨ کرسی پارلمان، حمایت خود را از جانشین شدن نجیب میقاتی به جای سعد حریری، نخست وزیر موقت اعلام کرده اند. هرچند، آقای حریری نیز حمایت ٦٠ تن از نمایندگان را کسب کرد. نجیب میقاتی در سال ٢٠٠٥ نخست وزیر لبنان بود.

با به خشونت کشیده شدن تظاهرات سنی های لبنان در روز سه شنبه در شهر شمالی طرابلس، آقایان حریری و میقاتی، هر دو خواستار حفظ آرامش شده اند. معترضان عمدتا مخالف رشد فزاینده قدرت سیاسی جنبش شیعیان لبنان به رهبری حزب الله هستند که در فهرست سازمان های تروریستی واشنگتن قرار دارد.

در تظاهرات طرابلس، شرکت کنندگان آنچه که آن را «روز خشم» نام گذاری کرده اند، به یک کامیون متعلق به شبکه خبری الجزیره حمله بردند و آن را به آتش کشیدند.

آنها همچنین عکسهایی از نجیب میقاتی، نخست وزیر تحت حمایت حزب الله را سوزاندند. در بعلبک نیز گردهمایی وسیع هواداران حزب الله برگزار شد.

سعد حریری در سخنانی گفت نباید خشم را با «مسدود کردن خیابان ها، به آتش کشیدن لاستیک و یا از بین بردن آزادی دیگران» نشان داد.

روز دوشنبه، قانونگزاران سنی حزب الله را به انجام «کودتا» با هدف اجرای حکومت مذهبی مشابه جمهوری اسلامی ایران در لبنان، محکوم کردند.

در واشنگتن، فیلیپ کرالی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز دوشنبه گفت افزایش نقش حزب الله در دولت لبنان پیوندهای دیپلماتیک دو کشور را پیچیده خواهد کرد و بر کمکهای آمریکا به لبنان تأثیر خواهد گذاشت.

پیشتر در ماه جاری میلادی، اعضای حزب اللهی دولت لبنان از کابینه استعفا دادند. این اقدام منجر به سقوط کابینه سعد حریری شد.

اقدامات تحقیقاتی و تجسس کمیته تحت حمایت سازمان ملل متحد در ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان در سال ٢٠٠٥، موجب افزایش تنش ها در لبنان شده است.

گزارش های رسانه ای حاکی است که این کمیته تحقیق و تفحص، اعضای حزب الله را عامل این ترور شناسایی کرده است. گروه اسلام گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران، این اتهام و هر گونه نقش در ترور پدر سعد حریری را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG