لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۸

روایت مبارزه زنان لبنان برای دستیابی به صلح


نادین لبکی، کارگردان لبنانی در«کارامل»، اولین فیلم خود بینندگان را به تماشای یک اتاق پذیرایی زیبا در بیروت برد که زنان در تلاش هستند تا با پیامدهای یک جنگ بی پایان روبرو شوند. اما موضوع فیلم جدید او در یک روستای پر گرد و غبار به وقوع می پیوندد که زنان مسلمان و مسیحی در تلاش هستند تا مردان خود را متقاعد کنند دست از کشتار یکدیگر بردارند.

صحنه آغازین فیلم با تصویر گروهی از زنان سیاه پوش شروع می شود که به آرامی از روستا به سمت گورستان می روند و می گویند «حالا تکلیف چیست؟». آن ها به جای قدم زدن، با یک موسیقی اسرارآمیز همچون موجی از سویی به سوی دیگر حرکت می کنند و تصاویر فیلم همچون افسانه ای به ذهن بیننده راه می یابد، تصاویری که با این ویژگی در (فیلم های ساخت) لبنان، کشور مادری کارگردان تا حدودی بی سابقه است.

لبکی می گوید هدف از ساخت این فیلم روایت یک داستان افسانه ای است که با ندایی آغاز می شود که می گوید «می خواهم داستانی را برایت روایت کنم»، گویی که یک نفر می گوید «یکی بود، یکی نبود، یک روستایی بود که زنان آن می خواستند پیام آور صلح باشند». اما من نمی خواستم که آن را به هیچ زمان و یا مکان خاصی مرتبط کنم. من می خواستم یک روایت جهانی باشد چون ممکن بود درگیری که من در مورد آن صحبت می کنم، بین دو خانواده، دو برادر، دو دوست و حتی دو تیم فوتبال به وقوع بپیوندد.

این زنان برای این که فکر مردان خانواده خود را منحرف و حواس آن ها را پرت کنند، هر شیوه ممکنی را امتحان می کنند، از پختن شیرینی هایی که در آن حشیش ریخته اند تا وارد کردن یک اتوبوس حامل رقصندگان اروپایی برای سرگرم کردن مردان روستا.

با وجودی که لبکی روایت خود را با ظنز و شوخی آمیخته است اما یک مسئله جدی در بطن آن نهفته که برای او بسیار آشنا است.

او می گوید «متاسفانه من در لبنان حتی یک نفر را نمی شناسم که تحت تاثیر پیامدهای دردناک و تراژدی مربوط به جنگ قرار نگرفته باشد. من همچنین تحت تاثیر همه زنان خانواده ام هستم و به شدت از آن ها الهام گرفته ام، زنانی که کودکان خود را در طی جنگ از دست دادند و هنوز سیاه پوش هستند و من از توان و قدرت روانی و جسمی آن ها در تعجبم.»

با وجودی که صحنه ها و شرایط فیلم اغراق شده اند، اما کارگردان آن معتقد است که امید این زنان کاملاً واقعی است.

او می افزاید «با وجودی که بعضی از مردم می گویند ساده انگارانه است که بگوییم زنان از مردان عاقل تر هستند، من فقط سعی دارم که فریاد یک زن و یک مادر را که می گوید «بس کنید، ذله شدیم، دست از جنگ به دلایل ابلهانه بردارید».

خود لبکی هم در این فیلم نقش بازی می کند و شخصیت او در بخشی از فیلم می گوید «فکر می کنی فقط آمده اند که برای تو سوگواری کنند؟ تا ابد سیاه بپوشیم؟ آیا معنای مرد بودن همین است؟»

هدف فیلمساز به فکر واداشتن مخاطب خود است.

او می گوید «به این دلیل که من واقعاً معتقد هستم که سینما شیوه بسیار قدرتمند و به دو از خشونتی برای ایجاد تغییر است. شاید کمی ساده لوحانه به نظر بیاید، خیلی معصومانه قلمداد شود، اما من می خواهم ساده لوح بمانم، من می خواهم هنوز باور داشته باشم که جهان می تواند جای بهتری برای زندگی باشد».

نادین لبکی نویسنده فیلمنامه، کارگردان و بازیگر فیلم «حالا تکلیف چیست؟» است. این فیلم برای مخاطبان بسیاری در خاورمیانه به نمایش درآمده است.
XS
SM
MD
LG