لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۳

مذاکرات اقلیمی با حضور ۱۲۰ نفر از رهبران جهان در مصر برگزار می‌شود


مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد امسال در شرم‌الشیخ برگزار می‌شود.
مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد امسال در شرم‌الشیخ برگزار می‌شود.

مصر اعلام کرد بیش از ۱۲۰ نفر از رهبران جهان در مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد که امسال در شرم‌الشیخ برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وائل ابوالمجد، دیپلمات کهنه‌کار، که ریاست هیئت مصری را برعهده دارد، به خبرنگاران گفت که کشورش ماه‌ها تلاش کرده است تا صحنه را برای «نتایج هدفمند» در این نشست دو هفته‌ای که از روز یکشنبه این هفته در استراحتگاه ساحلی شرم‌الشیخ دریای سرخ آغاز خواهد شد، آماده کند.

او در یک جلسه خبری آنلاین گفت: «ما میزبان حدود ۱۲۱ نفر از سران کشورها و دولت‌ها، که تعداد آنها رو به افزایش است، خواهیم بود. امیدواریم که [این نشست] نقطه عطفی [در تغییرات اقلیمی] باشد.»

رهبرانی مانند جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا، حضور خود را در مذاکرات اقلیمی سازمان ملل متحد در مصر تایید کردند. هرچند، ابو‌المجد گفت که سران دیگر مثل شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، و نارندرا مودی، رئیس جمهوری هند در جلسات حضور نخواهند داشت.

به گفته ابوالمجد، گزارش‌های علمی اخیر بر فوریت مقابله با گرمایش جهانی تاکید می کنند.

او گفت: «اکنون همه از وخامت این وضعیت، از بزرگی این چالش آگاه هستند و امیدوارم که برای همکاری با یکدیگر به اینجا آمده باشند.»

  • گازهای گلخانه‌ای، کمک مالی

در این مذاکرات که روز یکشنبه ۶ نوامبر مصادف با ۱۵ آبان‌ماه آغاز می‌شود و برای دو هفته یعنی تا ۱۸ نوامبر ادامه خواهد داشت، چندین موضوع مهم مورد بحث قرار خواهد گرفت؛ از جمله کاهش بیشتر انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش کمک های مالی به کشورهای فقیر که با تاثیرات تغییرات آب و هوایی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این اولین نشستی است که از سال ۲۰۱۶ به این سو در قاره آفریقا برگزار می‌شود.

بیش از ۴۰ هزار نفر برای شرکت در این رویداد ثبت نام کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG