لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

دادگاه انقلاب یک وکیل دادگستری را به خاطر گفتگو با صدای آمریکا به اتهاماتی چون براندازی متهم کرد


امیرسالار داودی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز
امیرسالار داودی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز

امیرسالار داودی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، از سوی دادگاه انقلاب تهران به خاطر گفتگو با صدای آمریکا درباره یکی از موکلانش، با اتهاماتی چون «همکاری با دولت متخاصم» و «براندازی» روبرو شده است.

وحید مشگانی فراهانی، وکیل مدافع امیرسالار داودی، روز سه شنبه ۲۷ آبان به خبرگزاری ایرنا گفت که او دو پرونده دارد: در پرونده اول آقای داودی به «توهین به مقامات و تبلیغ علیه نظام» و در پرونده دوم، به «همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا» و «تشکیل گروه برای براندازی» متهم شده و قرار است قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به آنها رسیدگی کند.

این اتهامات در حالی مطرح شده اند که مقام های ایران از جمله محمدجواد ظریف بارها مدعی شده بودند که در ایران آزادی بیان وجود دارد.

امیرسالار داوودی، وکیل پایه یک دادگستری که طی سال‌های اخیر وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله سهیل عربی را بر عهده داشته، از ۲۹ آبان با مراجعه ضابطین دادگستری به دفتر او بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

بهمن ماه سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد که در این سال ۱۱ وکیل دادگستری در ایران بازداشت شده‌اند. پیام درفشان، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، فرخ فروزان، نسرین ستوده، و هدی عمید از جمله وکلایی هستند که در سال گذشته بازداشت و روانه زندان شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بارها از نقض حقوق بشر در ایران انتقاد کرده است.

نهادهای بین المللی از جمله عفو بین الملل و سازمان گزارشگران بدون مرز، می گویند که جمهوری اسلامی ایران ناقض آزادی بیان و محدود کننده رسانه ها است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG