لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۰

لاوروف:‌ واشنگتن مسکو را تحت فشار گذاشته است


روسیه می گوید از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا در صورتی که دمشق تسلیحات شیمیایی اش را تسلیم نکند، با تهدید نظامی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه سوریه موافقت کند.

آمریکا و متحدانش به شورای امنیت فشار می آورند تا قطعنامه سوریه را تحت فصل ۷ سازمان ملل متحد بگنجانند که به موجب آن اقدام نظامی در صورت شکست دیپلماسی مجاز می شود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت مقامات آمریکایی به او گفته اند که اگر مسکو با قطعنامه فصل هفتم موافقت نکند، جلوی فعالیت سازمان منع تسلیحات شیمیایی در معدوم سازی زرادخانه شیمیایی سوریه را خواهند گرفت.

آقای لاوروف در سخنانی که از تلویزیون روسیه پخش شد آمریکا را به جای تمرکز بر هدف مشترک و از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه، به اعمال فشار به مسکو و تلاش برای گرفتن نقش «برتر» در این پرونده متهم کرد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای که به صدای آمریکا فرستاد گفت دیپلمات های آمریکایی در حال تهیه پیش نویس یک قطعنامه شورای امنیت با «سخت ترین مکانیزم نظامی ممکن» هستند. این مقام دولتی آمریکا گفت واشنگتن درباره جزئیات مسئله علنی مذاکره نخواهد کرد.

مقام فوق همچنین گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه با آقای لاوروف صحبت کرده و «بر اهمیت همکاری» در توافق اخیر میان مسکو و واشنگتن درباره لزوم معدوم سازی تسلیحات شیمیایی سوریه تاکید کرده است. آمریکا به اظهارات اخیر آقای لاوروف درباره تحت فشارگذاشتن روسیه، پاسخی نداده است.

آقایان کری و لاوروف پس از کشتار مردم غیرنظامی در حومه دمشق با استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه در تاریخ ۲۱ اوت، به توافق رسیدند. آمریکا می گوید نیروهای وابسته به اسد عامل آن حمله هستند اما روسیه مخالفان حاکمیت دمشق را متهم به انجام حمله می کند.

روسیه همواره با تهدید کشورهای غربی در تحریم سوریه و یا توسل به زور علیه دولت بشار اسد مخالفت کرده است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی روز شنبه گفت دولت سوریه فهرستی از تسلیحات شیمیایی این کشور را در چارچوب توافق آمریکا و روسیه، در اختیار این سازمان قرار داده است.

توافق واشنگتن- مسکو خواستار از بین رفتن تمامی زرادخانه های شیمیایی سوریه تا نیمه سال ۲۰۱۴ شده است.

سرگئی لاوروف در سخنان تازه اش گفت روسیه مایل است برای حفاظت از تاسیسات شیمیایی سوریه و همزمان با کار کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی، ناظران نظامی خود را به سوریه اعزام کند.

XS
SM
MD
LG