لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

با آغاز دوره حبس جیکوب زوما، ناآرامی‌ها به بزرگترین شهر آفریقای جنوبی گسترش یافت


طرفداران جیکوب زوما، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، با سوزاندن تایرها اقدام به مسدودکردن یک بزرگراه‌ کردند. ١٨ تیر ۱۴۰۰
طرفداران جیکوب زوما، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، با سوزاندن تایرها اقدام به مسدودکردن یک بزرگراه‌ کردند. ١٨ تیر ۱۴۰۰

به دنبال آغاز محکومیت زندان جیکوب زوما، رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی، ژوهانسبورگ شنبه شب و یکشنبه صبح صحنه ناآرامی‌ها و غارت مغازه‌ها و بسته شدن راه‌ها بود.

به گزارش رویترز این ناآرامی‌ها در روزهای پیشین فقط محدود به استان کوازولو ناتال، استان زادگاه آقای زوما و محل حبسش بود، اما کم کم به ژوهانسبورگ، قطب اقتصادی این کشور، نیز گسترش یافته است.

محکومیت و حبس جیکوب زوما، همچون سنگ محکی جهت سنجیدن توانایی آفریقای جنوبی در اعمال عادلانه قانون، حتی در برابر سیاستمداران قدرتمند، قلمداد می‌شود.

به زندان رفتن آقای زوما، علاوه بر اینکه خشم طرفدارانش را برانگیخته، پرده از شکاف‌های موجود در «کنگره ملی آفریقا» نیز برداشته است.

پلیس می‌گوید بزهکاران با سوءاستفاده از ناآرامی‌ها، اقدام به دزدی و خرابکاری کرده‌اند. سازمان اطلاعات آفریقای جنوبی نیز هشدار داده برانگیزانندگان خشونت با اتهامات جنایی روبرو خواهند شد. گزارش شده است که در ناآرامی‌های اخیر دست‌کم ۶۲ نفر بازداشت شده‌اند.

جیکوب زوما به دلیل سرپیچی از حکم دادگاه قانون اساسی مبنی بر ارائه شواهد در تحقیقات در حال جریان پیرامون فساد رده‌بالا طی ٩ سال زمامداری‌اش به حبس محکوم شد.

آقای زوما اتهامات فساد گسترده در دوران رهبری خود را رد کرده است. او تا سال ۲۰۱۸ رئیس جمهوی آفریقای جنوبی بود.

XS
SM
MD
LG