لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

حامیان حقوق بشر: آمریکا ممکن است نتواند تعداد وعده داده شده پناهجویان را پذیرش کند


تظاهرات برای اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکا (آرشیو)
تظاهرات برای اصلاح قوانین مهاجرتی آمریکا (آرشیو)

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، رقم سالانه پذیرش پناهجویان در ایالات متحده را که در دولت دونالد ترامپ به پایین‌ترین سطح رسیده بود، افزایش داده است. با این حال، حامیان حقوق بشر می‌گویند اگر مقامات «سریع عمل نکنند» آمریکا تا ماه اکتبر به سقف تعیین شده سالانه، یعنی پذیرش ۶۲ هزار و ۵۰۰ پناهجو، نخواهد رسید.

کریش اومارا ویناراجا، مدیرعامل سازمان مهاجرت و امور پناهندگان «لوتران»، به «صدای آمریکا» گفت: «با این که دولت بایدن سقف پذیرش را بالا برد و محدودیت‌هایی را برای اینکه افراد واجد شرایط شوند حذف کرد، تا این هفته، فقط به ۳ هزار و ۶۰۰ پناهجو در سال مالی جاری اسکان داده است.»

خانم ویناراجا به صدای آمریکا گفت که دولت «بدون شک در حال پیشرفت است» اما برای احیای برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده هنوز مسیری طولانی در پیش است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که طی ۳۰ سال گذشته ، ایالات متحده آمریکا سالانه به طور متوسط حدود ۹۵ هزار پناهنده را اسکان داده است. کمیته نجات بین المللی «یوگاو» (YouGov) در یک نظرسنجی افکار عمومی که این هفته منتشر شد، اعلام کرد که ۵۶ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند این رقم باید حداقل میزان پذیرش پناهجویان باشد. اما به گفته کارشناسان سال‌ها طول می‌کشد تا آمریکا دوباره به آن تعداد پناهجو در سال برسد.

گزارش جدیدی که به تازگی توسط «سازمان عفو بین‌الملل آمریكا» منتشر شده، چندین توصیه به دولت بایدن ارائه کرده است که از آن جمله می‌توان به گسترش سیستم حمایت مالی عمومی و خصوصی برای حمایت بهتر از اسكان پناهندگان در آمریکا اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG