لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

جزئیاتی از فرمان پرزیدنت ترامپ در واکنش به نگرانی‌هایی در حوزه سپردن فرصت‌های شغلی حساس به نیروی کار خارجی


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۳ مرداد یک فرمان اجرایی صادر کرد که بر اساس آن، نهادهای دولت فدرال اجازه نخواهند داشت یک شهروند آمریکایی یا دارنده کارت سبز آمریکا را با یک نیروی کار خارجی جایگزین کنند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای به موارد اصلی مربوط به این فرمان اجرایی اشاره کرد:

  • فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ، متعاقب تصمیمی از سازمان عمران دره تنسی با مالکیت فدرال صادر شد که گفته بود ۲۰ درصد از فرصت‌های شغلی حوزه فناوری خود را به شرکت‌هایی در خارج از آمریکا واگذار می‌کند.
  • این تصمیم در صورت اجرا باعث می‌شد بیش از ۲۰۰ فرصت شغلی نیروهای کار حرفه‌ای آمریکایی حوزه فناوری در ایالت تنسی کار خود را در رقابت با نیروهای کار خارجی با درخواست شغلی پایین و یا کسانی که با روادید کاری موقت در بازار کار هستند، از دست بدهند.
  • پیش‌بینی می‌شد تصمیم سازمان عمران دره تنسی در پنج سال آینده ده‌ها میلیون دلار برای اقتصاد محلی هزینه داشته باشد.
  • بازسپاری صدها فرصت شغلی، به ویژه در میانه شیوع و گسترش ویروس که تا همین مقطع هم باعث شده میلیون‌ها آمریکایی کار خود را از دست بدهند، مضر و خطرناک است.
  • با توجه به فضای فعلی در سرقت مالکیت معنوی، بازسپاری فرصت‌های شغلی در حوزه فناوری اطلاعات که حاوی اطلاعات حساس است، می‌تواند خطری برای امنیت ملی باشد.
  • دستور اجرایی پرزیدنت ترامپ همچنین با سوءاستفاده کارفرمایان از روادید کاری نیروهای متخصص موسوم به اچ-وان‌بی که بنای صدور آن هیچ‌گاه این نبوده که نیروهای کاری قابل آمریکایی با نیروی کار ارزان خارجی جایگزین شوند، مقابله می‌کند.

سازمان عمران دره تنسی که کاخ سفید در واکنش به تصمیم آن‌ها این فرمان را صادر کرد، روز دوشنبه ۱۳ مرداد اعلام کرد در این تصمیم بازنگری کرده و فرصت‌های شغلی حوزه فناوری را بازسپاری نمی‌کند.

سازمان عمران دره تنسی (تنسی ولی آثوریتی یا تی‌وی‌ای)، یک آژانس فدرال است که در سال ۱۹۳۳ و برای کمک به ایالت‌هایی چون تنسی، آلاباما، می‌سی‌سی‌پی، کنتاکی، و بخش‌هایی کوچک از ایالت‌هایی چون جورجیا، کارولینای شمالی و ویرجینیا برای خروج از رکود بزرگ اقتصادی تشکیل شد.

سازمان عمران دره تنسی با هدف ارائه خدماتی چون حمل و نقل، راهیابی، کنترل سیل، ساخت سد و تاسیسات تولید برق، تولید کود و توسعه اقتصادی راه‌اندازی شد. این سازمان در حال حاضر اداره شماری نیروگاه سوخت فسیلی، سد آبی، نیروگاه هسته‌ای و چند نیروگاه ترکیبی را برعهده دارد.

XS
SM
MD
LG