لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۵

پرزیدنت ترامپ درباره مرگ جرج فلوید: حادثه وحشتناکی بود و نباید اتفاق می‌افتاد


رئیس جمهوری آمریکا با تلویزیون نیوزمکس گفت‌وگو کرد.
رئیس جمهوری آمریکا با تلویزیون نیوزمکس گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره مرگ جرج فلوید در مینیاپولیس گفت: «حادثه وحشتناکی بود و هرگز نباید اتفاق می‌افتد. این یک اتفاق بد بود.»

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه شب ۱۴ خرداد در گفتگو با تلویزیون «نیوزمکس» درباره اعزام نیروی نظامی به شهرها برای مقابله با افراطی‌ها گفت که فکر نمی‌کند نیازی به اعزام نیروهای نظامی به شهرهای آمریکا برای مقابله با اعتراضات وجود داشته باشد.

مجری این مصاحبه شان اسپایسر، سخنگوی سابق کاخ سفید، بود. پرزیدنت ترامپ در پاسخ به سوال دیگری گفت: «تا پیش از آمدن این بلا از چین - اتفاقی که هرگز نباید می‌افتاد و آنها هرگز نمی‌بایست اجازه می‌دادند چنین چیزی اتفاق بیافتد - ما شاهد بالاترین میزان اشتغال سیاه‌پوستان، بیشترین میزان مالکیت خانه‌ها توسط سیاه‌پوستان، و خیلی چیزهای دیگر بودیم. آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در هرزمینه‌ای وضعیتی بسیار بهتر از هر زمان دیگر در گذشته داشتند. و به زودی دوباره وضعیت‌شان همان‌طور خواهد شد. چون اقتصاد دوباره و بسیار زود خوب خواهد شد.»

رئیس جمهوری آمریکا درباره این که آیا نیازی برای اعزام نیروی نظامی برای مقابله با اعتراضات وجود دارد، گفت: «بستگی دارد. فکر نمی‌کنم مجبور شویم چنین کاری کنیم. از اختیارات قدرتمندی برای انجام این کار برخورداریم ... [استفاده از] گارد ملی مرسوم است و گارد ملی ما بسیار قوی است. ... درباره این که آیا از این هم فراتر خواهیم رفت باید بگویم مطمئنا در صورتی که نیاز شود، بله.»

وی با اشاره به افراد افراطی در حاشیه اعتراضات اخیر گفت: «در میان آنها آنتیفا، آنارشیست‌ها، تروریست‌ها، و غارتگران را می‌بینیم. آدم‌های بد زیادی داخل این گروه‌ها هستند.»

در روزهای گذشته برخی شهرهای آمریکا شاهد اعتراض‌هایی به خاطر مرگ جرج فلوید بود. جرج فلوید مرد ۴۶ ساله آمریکایی‌ آفریقایی‌تباری بود که روز دوشنبه ۵ خرداد توسط مامور پلیس سفیدپوست شهر مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا به ظن کلاهبرداری بازداشت شد.

پلیسی که او را بازداشت کرد، برای چند دقیقه پایش را روی گردن جرج فلوید گذاشت و در نهایت فلوید در بازداشت درگذشت. پلیس بعدا گفت، فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد. با این حال این پلیس و سه مامور دیگر اخراج شدند و شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس اعلام جرم کرد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر خواستار تحقیق اف‌بی‌آی و دادستان کل آمریکا در این مورد شده بود.

XS
SM
MD
LG