لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

پرزیدنت ترامپ: گروه انتیفا به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد شد


President Donald Trump speaks in the Oval Office o
President Donald Trump speaks in the Oval Office o

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه انتقادهای گذشته خود از گروه چپ افراطی «آنتی‌فا»، که به راه‌اندازی اعتراضات مختل‌کننده گسترده در مینیاپولیس و ده‌ها شهر دیگر آمریکا متهم شده است، را تکرار کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر نوشت: «ایالات متحده آمریکا آنتی‌فا را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین خواهد کرد.»

پرزیدنت ترامپ از واژه آنتی‌فا،‌ که کوتاه شده عبارت «آنتی‌فاشیست‌ها» (ضدفاشیست‌ها) است، استفاده کرد. این اصطلاح برای توصیف گروه گسترده‌ای از کنشگران، ‌که باورهای سیاسی‌شان به چپ افراطی گرایش دارد و اغلب از تاکتیک‌های افراطی یا ستیزه‌جویانه برای منتقل کردن پیام‌هایشان استفاده می‌کنند، به کار می‌رود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از نیروهای گارد ملی، که روز شنبه برای کمک به پلیس محلی مینیاپولیس جهت حفظ نظم و قانون به آن شهر فراخوانده شدند، ستایش کرد.

او نوشت: «به گارد ملی‌مان به خاطر این عملکرد عالی‌، که شب گذشته بلافاصله پس از ورود به مینیاپولیس [در ایالت] مینه‌سوتا به نمایش گذاشتند، شادباش [می‌گویم]. هرج‌و‌مرج‌طلبان تحت رهبری انتیفا و دیگران به سرعت متوقف شدند.»

پرزیدنت ترامپ یک روز قبل از آن، از مقامات شهر مینیاپولیس و ایالت مینه‌سوتا خواسته بود که در مقابل معترضانی که به خشونت متوسل می‌شوند، «قاطع‌تر باشند.»

پرزیدنت ترامپ روز شنبه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «زیرا این افراد، این آنتی‌فا - [متشکل از] شمار زیادی از افراد بد چپ افراطی است و باید به آنها یاد داده شود که نمی‌توانند این کارها را انجام دهند.»

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، بعد از ظهر یکشنبه با انتشار یک بیانیه نوشتاری اعلام کرد که «اقدامات ماموران اِعمال قانونِ دولت فدرال بر بازداشت‌کردن و طرح اتهام علیه تحریک‌کنندگان افراطی خشونت‌گرا، که اعتراضات مسالمت‌آمیز را ربوده و قوانین فدرال را نقض کرده‌اند، متمرکز خواهد بود.»

وی گفت: «در حالی که در بسیاری از شهرهای سراسر کشور آشوب به راه افتاده، صداهای اعتراضات مسالمت‌آمیز و مشروع توسط عناصر افراطی ربوده شده است. گروه‌هایی متشکل از عناصر افراطی غیربومی و تحریک‌کنندگان از این اوضاع برای پیش بردن برنامه جداگانه، خشونت‌آمیز، و افراطی خودشان سوءاستفاده می‌کنند.»

بار اعلام کرد: «خشونتی که توسط انتیفا و سایر گروه‌های مشابه آن در ارتباط با آشوب و بلوا روی داده، تروریسم داخلی است و به همین ترتیب با آن برخورد خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG