لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

حکم مترجم ارتش آمریکا که اطلاعات عوامل کشتن قاسم سلیمانی را لو داده بود، صادر شد


نقاشی از حضور خانم مریم طاها تامپسون در جلسه دادگاه - عکس از : Federal court in Washington / WILLIAM J. HENNESSY JR.
نقاشی از حضور خانم مریم طاها تامپسون در جلسه دادگاه - عکس از : Federal court in Washington / WILLIAM J. HENNESSY JR.

یک شهروند آمریکا به دلیل دادن اطلاعات محرمانه این کشور به یک دولت خارجی به ۲۳ سال زندان محکوم شد.

جان دِمِرز، دستیار دادستان در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری گفته است که محکومیت «مریم طاها تامپسون» نشان‌دهنده جدی بودن عملی است که او مرتکب شده و آن نقض اعتماد مردم آمریکا، به مخاطره انداختن منابع انسانی و نیروهای نظامی است که در کنار او به عنوان دوست و همکار خدمت می کنند.

تامپسون ۶۲ ساله اهل شهر راچستر ایالت مینه سوتا، به عنوان مترجم در یکی از پایگاههای نظامی آمریکا در خارج از کشور کار می‌کرد و به محرمانه ترین به اطلاعات دولتی دسترسی داشت.

دمرز گفته است «آگاهی تامپسون از اینکه به چه کسانی اطلاعات حساس محرمانه می داد خیانت او را هرچه بدتر می کند.»

تامپسون در سال ۲۰۱۷ با یک نفر که ادعا کرده بود انگشتری از حسن نصرالله حزب الله لبنان دریافت کرده، آشنا شد. او در دسامبر سال ۲۰۱۹، به موقعیتی حساس در عراق منتقل شد.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، این فرد از تامپسون خواست در مورد افرادی که به آمریکا در هدف قرار دادن سلیمانی کمک کرده‌اند اطلاعات جمع آوری کرده و در اختیار «آنها» بگذارد. تامپسون گفته است به نظر می‌رسد منظور از «آنها» حزب الله لبنان بود. او نام حداقل ۸ نفر، ۱۰ مورد هدف آمریکایی، و چندین تاکتیک، تکنیک و روش عملکرد را در اختیار آنها گذاشته بود.

تامپسون در فوریه سال ۲۰۲۰ توسط اف بی آی دستگیر شد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG