لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

وزارت خارجه آمریکا درباره بطری ویسکی ۵۸۰۰ دلاری اهدایی دولت ژاپن به مایک پمپئو تحقیق می‌کند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

یک سند دولتی ایالات متحده که چهارشنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که وزارت خارجه آمریکا در حال تحقیق درباره یک بطری ویسکی به ارزش ۵۸۰۰ دلار است که توسط دولت ژاپن به مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، اهدا شده است.

به گزارش رویترز، در بیانیه‌ای که از طرف دفتر پروتکل‌ وزارت خارجه آمریکا در ۲۲ ژوئیه منتشر شده است، فهرست هدایای دریافتی کارکنان فدرال ایالت متحده از دولت‌های خارجی در سال ۲۰۱۹ دیده می‌شود.

براساس این گزارش، این بطری ویسکی در ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۹ از طرف دولت ژاپن به مایک پمپئو اهدا شد.

در این بیانیه گفته می‌شود که از محل نگهداری این بطری ویسکی اطلاعی در دست نیست، و «این وزارتخانه در حال تحقیق و بررسی درباره این موضوع است.»

خبر انجام این تحقیقات ابتدا در نیویورک تایمز منتشر شد. این نشریه نوشت که مقامات آمریکایی مجاز به نگهداری هدایایی هستند که ارزش آنها کمتر از ۳۹۰ دلار است و اگر می‌خواهند هدایایی با ارزش بیشتر را نگه دارند، باید بهای آن را شخصا بپردازند.

ویلیام بِرک، وکیل وزیر خارجه پیشین آمریکا، درباره این موضوع گفت: «آقای پمپئو دریافت این بطری ویسکی را به یاد ندارد و هیچ اطلاعی درباره این که چه اتفاقی برای آن افتاده ندارد. او همچنین از انجام تحقیقات درباره محل آن بی‌خبر است. او نمی‌داند که وضعیت این بطری ویسکی چگونه بود.»

نیویورک تایمز به نقل از دو منبع آگاه ناشناس می‌گوید که پولی بابت این بطری ویسکی به دولت آمریکا پرداخت نشده است، و وزارت خارجه از بازرس کل خود خواسته که مشخص کند چه اتفاقی برای این بطری افتاده است.

نیویورک تایمز در گزارش خود یادآور می‌شود که هنوز مشخص نیست که مایک پمپئو این هدیه را دریافت کرده باشد. چون هنگامی که مقامات ژاپنی در ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۹ بطری را به وزارت خارجه آمریکا اهدا کردند، او به عربستان سعودی سفر کرده بود.

ماه آوریل گذشته، مایک پمپئو وزیر خارجه پیشین آمریکا، در گزارش ناظران دولتی به نقض قوانین اخلاقی فدرال در مورد استفاده از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی متهم شد.

این گزارش به بیش از صد مورد مختلف اشاره داشت که آقای پمپئو و همسرش از کارکنان ‌وزارت خارجه خواسته بودند کارهای شخصی آنها را انجام دهند.

مایک پمپئو این گزارش را تکذیب کرد و گفت که گزارش با انگیزه‌های سیاسی تهیه شده است و اشتباهات زیادی دارد.

مایک پمپئو پس از پایان دوران ریاست جمهوری‌ دونالد ترامپ، وزارت خارجه آمریکا را ترک کرد.

آقای پمپئو یکی از جمهوری‌خواهانی است که احتمال دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شرکت کند، هر چند او شخصا این موضوع را تأیید نکرده است.

XS
SM
MD
LG