لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۷

دیده‌بان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که مایک پمپئو و همسرش مقررات اخلاقی فدرال را نقض کرده‌اند


مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، و همسرش سوزان (آرشیو)
مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، و همسرش سوزان (آرشیو)

دیده‌بان داخلی وزارت خارجه آمریکا به این نتیجه رسیده است که مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، و همسرش، با درخواست از کارمندان برای انجام امور شخصی و غیراداری مانند خرید و مراقبت از سگ خانواده، مقررات اخلاقی فدرال را نقض کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، دفتر بازرس کل وزارت خارجه در گزارشی که روز جمعه گذشته منتشر شد نتیجه‌گیری کرده است كه این درخواست‌‌ها خلاف مقررات هستند؛ اما از آن جا که آقای پمپئو دیگر کارمند دولت فدرال نیست و مشمول اقدامات انضباطی فدرال نمی‌شود، خواستار انجام اقدامی علیه وزیر خارجه پیشین نشد.

با این حال، به وزارت خارجه آمریکا توصیه شده است که سیاست‌های خود را، به ویژه در ارائه تعریفی بهتر از وظایف کارمندان و آن چه خلاف مقررات اخلاقی است، شفاف‌تر کند.

وزارت خارجه آمریکا، تمامی توصیه‌ها را پذیرفته است.

از جمله این درخواست‌ها می‌توان به «برداشتن وسایل شخصی، برنامه‌ریزی رویدادهایی که ارتباطی با ماموریت آن وزارتخانه ندارند، و انجام امور شخصی مانند مراقبت از حیوان خانگی و ارسال کارت‌های تبریک شخصی کریسمس» اشاره کرد.

آقای پمپئو و وکیل او اتهامات مطرح شده در گزارش بازرس کل را که می‌گوید او وهمسرش سوزان «بیش از صد بار از کارمندان وزارت خارجه درخواست کرده‌اند کارهایی را که ماهیت شخصی دارند انجام دهند» به شدت رد کرده‌اند.

بسیاری از این امور توسط دستیار قدیمی آقای پمپئو که توسط وزارت خارجه به عنوان مشاور ارشد وزیر خارجه استخدام شده بود انجام می‌شد.

آقای پمپئو در ماه دسامبر به بازرسان گفته بود که به افراد برای وظایفی که از نظر او یا مرتبط با امور دولتی بودند و یا لطف‌هایی بودند که آشنایان معمولا برای یکدیگر انجام می‌دهند، پول جداگانه‌ای نپرداخته است.

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا گفته است در مقررات اخلاقی هیچ استثنایی برای لطف‌های شخصی وجود ندارد و هرگونه استفاده از وقت زیردستان برای انجام امور شخصی ممنوع است، مگر آن که جداگانه بابت آن پول بگیرند.

وکیل آقای پمپئو می‌گوید این گزارش به تعداد معدودی از درخواست‌های پرسش‌برانگیز اشاره کرده است و این موارد شامل نقض قوانین نمی‌شوند.

XS
SM
MD
LG