لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

آمریکا برخی اسناد محرمانه مربوط به ۱۱ سپتامبر و عربستان سعودی را منتشر می‌کند


 پرزیدنت بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد به وعده انتخاباتی درباره بررسی اسناد همچنان محرمانه ۱۱ سپتامبر عمل خواهد کرد
پرزیدنت بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد به وعده انتخاباتی درباره بررسی اسناد همچنان محرمانه ۱۱ سپتامبر عمل خواهد کرد

واشنگتن - دولت بایدن روز دوشنبه اعلام کرد قصد دارد برخی از اسناد همچنان طبقه‌بندی شده محرمانه مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر و عربستان سعودی را منتشر کند. بستگان قربانیان فکر می‌کنند این اسناد می‌تواند حاوی جزئیات ارتباط میان دولت عربستان سعودی و هواپیماربایانی که آن حملات را انجام دادند، باشد.

وزارت دادگستری آمریکا روز دوشنبه ۱۸ مرداد (۹ اوت)، در نامه‌ای به دادگاه رسیدگی به شکایت بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی، اعلام کرد که اداره پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی.) «اخیرا» بخشی از تحقیقات خود درباره حملات تروریستی روز ۲۰ شهریور ۱۳۸۰ را به پایان رسانده، و بررسی اسنادی را که قبلا گفته بود باید محرمانه بمانند، به منظور افشای برخی از آنها آغاز کرده است.

وزارت دادگستری در نامه‌ای خطاب به دو قاضی فدرال در شهر نیویورک که مسئولیت این پرونده را برعهده دارند، تاکید کرد که «اف. بی. آی. این اطلاعات را در اسرع وقت و پی‌درپی منتشر خواهد کرد.»

نیویورک تایمز در گزارش خود می‌نویسد نامه مختصر وزارت دادگستری، جزئیات بیشتری در باره این اطلاعات و تاریخ انتشار آنها در بر ندارد. نمایندگان یکهزار و ۶۰۰ تن از بستگان نزدیک قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر هفته گذشته فراخوان داده بودند که پرزیدنت بایدن نباید ماه آینده در مراسم بیستمین سالگرد این حملات شرکت کند، مگر آن که به وعده انتخاباتی خود مبنی بر بررسی اسناد برای خارج کردن آنها از طبقه‌بندی محرمانه و اننتشار آنها، عمل کند.

بعد از ارائه نامه وزارت دادگستری به دادگاه فدرال نیویورک، کاخ سفید بیانیه‌ای را از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، منتشر کرد که در آن ضمن ابراز همدردی با بستگان قربانیان، به خط مشی سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) دولت آمریکا، در زمانی که خود او معاونت رئیس جمهوری را عهده‌دار بود، استناد شده بود. این رهنمود، محدودیت‌هایی را برای استفاده دولت از امتیاز طبقه‌بندی محرمانه به دلیل امنیت ملی به منظور جلوگیری از افشای شواهد در دادگاه‌ها، قائل می‌شود.

آقای بایدن در بیانیه خود گفت: «همانطور که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بودم، دولت من به نهایت شفافیت ممکن در قانون متعهد است و به رهنمود دقیقی که در دولت اوباما-بایدن برای استفاده از امتیاز اسرار دولتی صادر شد، عمل می‌کند.»

آقای بایدن پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در نامه‌ای خطاب به نمایندگان بستگان قربانیان ۱۱ سپتامبر تاکید کرده بود، به دادستان کل خود ماموریت خواهد داد که تمام موارد استفاده از امتیاز اسرار دولتی برای محرمانه نگاه داشتن اطلاعات را مورد بررسی مجدد قرار دهد و در موارد مربوط به بیست سال پیش و قبل‌تر، به نفع انتشار اسناد تصمیم‌گیری کند.

اشاره آقای بایدن به یک تصمیم کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود که اسناد مورد نظر را تحت عنوان اسرار دولتی، محرمانه نگاه داشت.

هر چند کمیسیون عالی حملات ۱۱ سپتامبر هر گونه ارتباط میان دولت عربستان سعودی و مقامات بلندپایه این کشور با گروه تروریستی القاعده را رد کرده بود، اما یک تحقیق سال گذشته نیویورک تایمز و سازمان پروپابلیکا، نشان داد که ماموران اف. بی. آی. که بیش از ده سال به تحقیق محرمانه در باره ارتباط‌های عربستان سعودی با حملات ۱۱ سپتامبر مشغول بودند، به شواهد ضمنی حاکی از چنین حمایت دست یافتند، هر چند مدرکی در این رابطه پیدا نکردند.

XS
SM
MD
LG