لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۸

ایالات متحده سه میلیون دز واکسن مدرنا به پاکستان ارسال می‌کند


آمریکا واکسن مدرنا به پاکستان ارسال خواهد کرد
آمریکا واکسن مدرنا به پاکستان ارسال خواهد کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که پاکستان به دلیل شیوع گونه «دلتا» با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می‌کند، دولت ایالات متحده روز جمعه اول مرداد اعلام کرد که سه میلیون دز واکسن مدرنا را به آن کشور ارسال خواهد کرد. این محموله قرار است روز یکشنبه، سوم مرداد، وارد پاکستان شود.

یک مقام کاخ سفید به صدای آمریکا گفت، دزهایی که از طریق برنامه کواکس سازمان ملل متحد ارسال شده، علاوه بر ۲.۵ میلیون دز واکسن مدرنایی است که قبلا به این کشور اهدا شده است.

کارزار واکسیناسیون ملی پاکستان تا حد زیادی به واکسن های چینی متکی بوده است، اما کمک‌های مالی ایالات متحده آمریکا به مقامات کمک خواهد کرد تا بر کمبودهای خود در رابطه با واکسیناسیون عمومی غلبه کنند.

کارگران پاکستانی که خارج از کشور فعالیت می‌کنند نیز ملزم به تزریق واکسن‌های اروپایی یا آمریکایی هستند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند چرا که بسیاری از کشورها واکسن‌های ساخت چین را هنوز تأیید نکرده‌اند.

این مقام کاخ سفید گفت که دولت آمریکا «مفتخر است که می تواند این واکسن های ایمن و مؤثر را به پاکستانی ها برساند.» او افزود: «ما این دزها را با هدف کسب امتیاز با آنها سهیم نشده‌ایم و اهدای واکسن، با هیچ تعهدی همراه نیست و هدف، نجات جان مردم است.»

پاکستان از اعلامیه کاخ سفید استقبال کرد. زاهد حافظ چودری، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، به صدای آمریکا گفت: «اهدای این واکسن‌ها به تسریع روند واکسیناسیون در پاکستان منجر خواهد شد.»

او همچنین گفت: «این حرکت قابل توجه، بخشی از کمک مداوم ایالات متحده آمریکا به پاکستان برای حمایت از اقدامات پیشگیرانه در رابطه با همه‌گیری کووید-۱۹ است.»

واشنگتن در حال حاضر نزدیک به ۵۰ میلیون دلار به اسلام آباد برای کمک به مقابله با کووید-۱۹ کمک کرده است.

داده‌های دولت پاکستان نشان می‌دهد که این کشور در حال حاضر بیش از یک میلیون مورد ابتلا به کرونا دارد که بیش ۵۳ هزار و ۶۰۰ مورد آنها فعال است.

پاکستان ۲۳ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به کووید-۱۹ گزارش کرده و مدتی است با شیوع گونه مسری‌تر «دلتا» دست به گریبان شده است.

به گفته مقام کاخ سفید، دولت آمریکا تاکنون نزدیک به ۸۰ میلیون دز واکسن به کشورهای نیازمند اهدا کرده است.

علاوه بر کمک مالی ۲ میلیارد دلاری به برنامه کواکس، دولت آمریکا متعهد شده است ۵۰۰ میلیون واکسن فایزر خریداری کرده و آنها را در طول سال در اتحادیه آفریقا و ۹۲ کشور کم‌درآمد توزیع کند.

XS
SM
MD
LG