لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

وزیر خارجه آمریکا ادعاهای دریایی چین را رد کرد و خواستار اقدام آسه‌آن در مورد میانمار شد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید ایالات متحده ادعاهای «غیرقانونی» پکن در دریای جنوبی چین را رد می‌کند و در کنار کشورهای جنوب شرقی آسیا که با «زورگویی» چین مواجه هستند، می‌ایستد.

به گزارش «رویترز»، آنتونی بلینکن این اظهارات را روز چهارشنبه ۲۳ تیر در سخنرانی خود در یک کنفرانس ویدیویی با وزیران خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا، «آ‌سه‌آن»، بیان کرد.

آنتونی بلینکن در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از وضعیت میانمار، از کشورهای عضو این سازمان خواست برای پایان دادن به خشونت و بازگشت دموکراسی به این کشور اقدام کنند.

این نخستین جلسه سازمان «آ‌سه‌آن» با عضویت ده کشور منطقه از جمله میانمار است که در دوران ریاست جمهوری جو‌ بایدن برگزار می‌شود.

همزمان نگرانی‌هایی در میان برخی دیپلمات‌ها وجود دارد مبنی بر این که آمریکا به این منطقه مهم که از نظر راهبردی اهمیت ویژه‌ای برای مقابله با ادعاهای فزاینده چین دارد، به اندازه کافی توجه نمی‌کند.

از هنگام کودتای نظامی در میانمار در فوریه گذشته، سازمان آ‌سه‌آن‌ در تلاش‌های دیپلماتیک برای حل این بحران نقشی محوری داشته است.

با این حال نظامیان میانمار به توافق پنج ماده‌ای این‌ سازمان که در ماه آوریل و با هدف پایان دادن به خشونت‌های این کشور ارائه شد، توجه زیادی ندارند.

یکی از بندهای آن توافق معرفی نماینده یا ناظر ویژه‌ آ‌سه‌آن در میانمار برای بررسی راهکارهای عبور از بحران کنونی است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که آنتونی بلینکن از کشورهای آ‌سه‌آن خواسته است با اجرایی کردن این توافق، نماینده خود در میانمار را معرفی کنند.

او‌ در ادامه افزود که وزیر خارجه آمریکا ضمن درخواست آزادی تمامی افرادی که به طور غیرمنصفانه در میانمار بازداشت شده‌اند، خواستار ازسرگیری «دوره انتقالی داخلی» شد.

XS
SM
MD
LG