لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

هشدار مجدد وزیر خارجه آمریکا به چین درباره حمله به نیروهای نظامی فیلیپین 


آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بار دیگر به چین هشدار داد که حمله به نیروهای نظامی فیلیپین در دریای جنوبی چین، پیمان دفاعی ایالات متحده و فیلیپین را که در سال ۱۹۵۱ منعقد شده است، فعال می‌کند.

به گزارش رویترز، وزیر خارجه آمریکا، این اظهارات را در بیانیه‌ای به مناسبت پنجمین سال‌روز حکم دادگاه داوری بین‌المللی مبنی بر رد ادعاهای گسترده پکن در دریای جنوبی چین مطرح کرد.

ادعاهای چین در آبهای منطقه، با مخالفت برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان، و ویتنام همراه شده است.

پکن جمعه گذشته، بار دیگر تأکید کرد که حکم دادگاه داوری بین‌المللی را قبول ندارد.

به گفته آنتونی بلینکن، آمریکا در این رابطه بر سیاست ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ خود استوار است، که اشاره به رد ادعاهای چین توسط دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای استفاده بیشتر از منابع دریایی در آبهای این منطقه است.

آنتونی بلینکن در این بیانیه، تأکید کرد که آمریکا با توجه به ماده چهارم پیمان دفاعی مشترک با فیلیپین که در سال ۱۹۵۱ منعقد شده است، در مقابل هرگونه حمله نظامی به نیروهای مسلح فیلیپین، شناورهای عمومی، یا هواپیماها در دریای جنوبی چین، واکنش نشان خواهد داد.

در بخشی از این پیمان دفاعی تأکید شده است که هر حمله‌ای در منطقه اقیانوس آرام که امنیت و صلح طرفین را به مخاطره بیندازد، با اقداماتی برای مقابله با خطرات مشترک، و بر اساس روند قانون اساسی دو کشور مواجه خواهد شد.

آنتونی بلینکن در گذشته نیز این موضع دولت آمریکا را اعلام کرده بود، از جمله در جریان گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه فیلیپین در هشتم آوریل که با تأکید بر قابلیت اجرای این معاهده ‌دفاعی در دریای جنوبی چین همراه بود.

XS
SM
MD
LG