لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

ماموریتی برای معاون رئیس جمهوری؛ کامالا هریس و حل مشکل مهاجران مرز جنوبی آمریکا


کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، در جلسه‌ای با حضور پرزیدنت بایدن
کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، در جلسه‌ای با حضور پرزیدنت بایدن

پرزیدنت بایدن این هفته اعلام کرد کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، را برای رهبری تلاش‌های ایالات متحده با همراهی مکزیک و سه کشور مثلث آمریکای مرکزی برای حل ریشه‌ای معضل جریان مهاجرت به آمریکا، برگزیده است.

کامالا هریس خود فرزند خانواده‌ای مهاجر است و همچنین پیش از معاونت ریاست جمهوری و حضور در سنای آمریکا، دادستان کل ایالت کالیفرنیا بوده است. او در سال ۲۰۱۴ و در مورد حرکت موج مهاجران در مرز مکزیک، با این مسئله و همچنین نحوه نگهداری از کودکانی که به مرز آورده می‌شوند، روبرو بوده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت چنین مسئولیتی برای کامالا هریس با ریسک سیاسی همراه است؛ مسئله بحران مرزی مشکلی پیچیده است که چندین رئیس جمهوری پیش از این با آن روبرو بوده‌اند. ضمن این که کامالا هریس پیشتر خود نامزد کسب کاندیداتوری ریاست جمهوری آمریکا بود و ممکن است در آینده سیاسی خود بار دیگر چنین تصمیمی بگیرد.

سپردن ماموریت‌هایی به معاون رئیس جمهوری از سوی رئیس جمهوری‌های آمریکا، امری مسبوق به سابقه است. جو بایدن که در دولت پرزیدنت باراک اوباما معاون رئیس جمهوری بود، خود زمانی چنین ماموریتی را از رئیس جمهوری ایالات متحده دریافت کرد.

پرزیدنت اوباما همچنین در جریان دور اول ریاست جهوری خود، ماموریت‌های دیگری را هم به جو بایدن، معاون وقت خود، سپرد؛ ماموریت‌هایی نظیر رهبری تلاش‌های کاخ سفید برای کاهش حضور نظامی آمریکا در عراق و مدیریت برنامه ایجاد محرک اقتصادی برای خروج از بحران اقتصادی آن زمان که اقتصاد آمریکا را گرفتار کرده بود.

با مامور کردن کامالا هریس برای رهبری تلاش‌های دموکراتیک در آمریکای مرکزی، پرزیدنت بایدن بحث مهاجرت را به یکی از اولویت‌های اصلی ارتقا داده است.

کامالا هریس در مورد ماموریتی که به او سپرده شده است، گفت که این کار ساده نخواهد بود، ولی کاری مهم است.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده برای این ماموریت سفرهایی به منطقه آمریکای مرکزی خواهد داشت. ولی هنوز زمانی برای این سفرها مشخص نشده است.

با گذشت حدود دو ماه از دولت جدید ایالات متحده، خانم هریس در مقام معاونت ریاست جمهوری نقشی کلیدی را در برنامه‌های کاخ سفید ایفا کرده است؛ برنامه‌هایی مانند تلاش برای طرح کمک اقتصادی که تصویب و امضا شد و همچنین تشویق مردم به دریافت واکسن کرونا.

XS
SM
MD
LG