لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

جرد کوشنر: توافق تاریخی اسرائیل و امارات نشان می‌دهد که راهبرد پرزیدنت ترامپ در حال نتیجه دادن است


جرد کوشنر
جرد کوشنر

جرد کوشنر، مذاکره‌کننده آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه و از مشاوران ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، می‌گوید توافق تاریخی اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی‌سازی روابط نشان می‌دهد راهبرد پرزیدنت ترامپ در حال نتیجه دادن است.

آقای کوشنر در این مقاله که روز شنبه ۲۵ مرداد در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد نوشت، این توافق یک تحول عمده برای مسلمانان است که آرزو دارند در صلح و آرامش در مسجد الاقصی در اورشلیم، که سومین مکان مقدس در اسلام است، نماز بخوانند.

وی افزود، پرواز مستقیم میان دو کشور امکان سفر زائران به الاقصی را تسهیل می‌کند و این یک پیروزی برای تکثرگرایی مذهبی به شمار می‌آید و در عین حال رد این روایت غلط افراط‌گرایان است که می‌گویند آن مسجد زیر حمله است؛ رواتی که افراطیون از آن برای ارتقای مقام خود استفاده می‌کنند.

جرد کوشنر با بیان این که این توافق نتیجه گفت‌وگوهای بین اسرائیل و امارات و با ابتکار و مدیریت ایالات متحده بوده است گفت، اما چرخش راهبردی که پرزیدنت ترامپ سه سال و نیم پیش به آن دست زد، سنگ بنای تحولی را که جهان روز پنجشنبه شاهد آن بود خلق کرد. وی با اشاره به ایران گفت که حکومت آن کشور همچنان یک حکومت مطرود است، اما مهارشده‌تر‌از هر زمان دیگری است.

آقای کوشنر با اشاره به نقش چشمگیر پرزیدنت ترامپ درحصول توافق میان اسرائیل و امارات متحده عربی، تاکید کرد که این توافق بدون رهبری یک رئیس جمهوری که حاضر نیست کارها را به شیوه قدیمی ادامه دهد، ممکن نبود.

XS
SM
MD
LG