لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

جمهوریخواهان کنگره می‌گویند طرح جدید تحریم حزب‌الله می‌تواند حفره‌های قانونی موجود را پر کند


U.S House of representatives
U.S House of representatives

طرح قانونی پیشنهادی تازه جمهوریخواهان، که روز چهارشنبه در واشنگتن از آن رونمایی شد، از کنگره ایالات متحده می‌خواهد قانونی را به تصویب برساند که به موجب آن، تحریم‌های جدیدی علیه گروه شبه نظامی شیعه حزب‌الله و متحدان آن در لبنان اعمال می‌شود.

در این طرح آمده است، گروه ویژه توصیه می‌کند طرح جدیدی برای تحریم حزب‌الله جهت پر کردن حفره‌های قانونی موجود ارائه شود. در وهله اول، چنین طرحی می‌تواند، همان‌طور که گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» پیشنهاد کرده است، کلیه اعضای فعلی و آینده پارلمان و دولت لبنان را که از اعضای مستقیم حزب‌الله هستند، تحریم کند.

این طرح همچنین می تواند اعضای به اصطلاح مستقل دولت که در واقع حامی حزب الله هستند - از جمله جمیل جبق وزیر بهداشت فعلی، جمیل السید نخست وزیر، و فوزی صلوخ وزیر امور خارجه پیشین - را تحت تحریم قرار دهد.

علاوه بر تحریم خود حزب الله، چنین مصوبه‌ای می‌تواند قدرتمندترین حامیان حزب‌الله که خارج از بدنه این گروه هستند - مانند جبران باسیل وزیر خارجه، و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و رئیس جنبش امل - را نیز تحت پیگرد قرار دهد.

این گروه ویژه همچنین به کنگره توصیه می‌کند که تشکیلات اقتصادی گسترده حزب‌الله در داخل و خارج لبنان را تحریم کند. این تحریم می‌تواند شرکت‌هایی مانند هلدینگ اطلس و زیرمجموعه‌های آن، مانند شرکت سوخت امانه، را شامل شود.

علاوه بر این‌ها، طرح تحریمی جدید علیه حزب الله می‌تواند خیریه‌های مذهبی ایرانی که حزب‌الله را تامین مالی می‌کنند - مانند آستان قدس رضوی، بنیاد مستعضفان و جانبازان، بنیاد پانزده خرداد، و بنیاد مسکن - را نیز تحت تحریم قرار دهد.

و دست آخر این که چنین مصوبه‌ای می‌‌تواند شبکه انتظامی جرائم مالی وزارت خزانه‌داری را ملزم کند که منطقه جنوب لبنان، به ویژه مناطق تحت کنترل حزب‌الله، را به عنوان یک نگرانی اصلی در حوزه پولشویی تحت بررسی قرار دهد.

کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان، بزرگترین کمیته پارلمانی محافظه‌کاران در مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه از طرحی رونمایی کرد که عنوان آن «راهبرد امنیت ملی کمیته مطالعاتی جمهوریخواهان: نیرومندکردن آمریکا و مقابله با تهدیدهای جهانی» است و تهیه آن یک سال و نیم طول کشیده است. این طرح «پیشنهاد می‌کند که شدید‌ترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها توسط کنگره [آمریکا] بر ایران وضع شود.»

XS
SM
MD
LG