لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۳

توافق آمریکا و اتحادیه اروپا برای تعلیق تعرفه هواپیماهای تجاری


 اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (راست)، و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده
اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (راست)، و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۱۵ اسفند در گفت‌وگو با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، بر حمایت از اتحادیه اروپا و تعهد خود برای ترمیم و احیای مشارکت بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا تاکید و با تعلیق اعمال تعرفه بر هواپیماهای تجاری جهت اختلافات موافقت کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای با این مقدمه نوشت، آنها در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن اشاره به ارزش‌های مشترک و روابط تجاری گسترده دو طرف، توافق کردند که تعرفه‌های مورد مناقشه هواپیماهای تجاری را به مدت چهار ماه تعلیق و در جهت حل و فصل اختلافات در این مورد در سازمان تجارت جهانی تلاش کنند.

اهمیت همکاری در مقابله با همه‌گیری کووید۱۹ و ارتقای امنیت سلامت و بهداشت جهانی، پیگیری اقدامات در جهت بهبود اقتصاد جهانی، مقابله با بحران آب و هوایی و تغییرات اقلیمی و همچنین تقویت دموکراسی، از جمله موارد دیگری بود که پرزیدنت بایدن و خانم فون در لاین بر اهمیت آنها تاکید کردند.

دو طرف همچنین توافق کردند در مورد منافع مشترک، از جمله در مواردی مانند چین، روسیه، بلاروس، اوکراین، و غرب بالکان، هماهنگی‌های بیشتری به عمل آورند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای توافق امروز برای تعلیق چهار ماهه اعمال تعرفه بر هواپیماهای تجاری را یک «خبر فوق العاده» برای صنایع و مشاغل دو سوی اقیانوس اطلس و یک «نشانه بسیار مثبت» برای همکاری‌های اقتصادی اروپا و آمریکا در سال‌های آتی خواند.

XS
SM
MD
LG