لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

پنتاگون: شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر کاهش یافته است


منطقه نظامی نزدیک به پایگاه بگرام در شمال کابل، عکس از آرشیو
منطقه نظامی نزدیک به پایگاه بگرام در شمال کابل، عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ارتش ایالات متحده توانست روز جمعه ۲۶ دی ماه به هدف تعیین شده خود مبنی بر کاهش دادن شمار نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان به ۲۵۰۰ نفر، دست پیدا کند. با این کاهش، شمار نظامیان آمریکایی در آن کشور به کمترین سطح خود از سال ۲۰۰۱ رسیده است.

کریستوفر میلر، کفیل سمت وزیر دفاع ایالات متحده، نیز روز جمعه با صدور بیانیه‌ای گفت:‌ «ایالات متحده امروز به پایان دادن به نزدیک به دو دهه جنگ و پذیرش روند صلحی متعلق به افغانستان و تحت رهبری افغانستان برای دستیابی به یک توافق سیاسی و یک آتش‌بس دائمی و جامع، از هر زمان دیگری نزدیک‌تر شده است.»

کریستوفر میلر، وزیر موقت دفاع ایالات متحده همچنین اعلام کرد علاوه بر افغانستان، در عراق هم شمار نیروهای آمریکایی به دو هزار و ۵۰۰ رسیده است. بر اساس بیانیه‌ای که وزارت دفاع آمریکا منتشر کرده، آقای میلر گفت:‌ پایین آوردن شمار نیروها در عراق، نشانه افزایش توانایی‌های نیروهای امنیتی عراق است.

پرزیدنت ترامپ، که در ماه نوامبر دستور این کاهش نیرو را صادر کرده بود، نیز در بیانیه‌ای به خواسته همیشگی خود برای خروج کامل از افغانستان اشاره کرد و گفت: «من همیشه به پایان دادن جنگ‌های بی‌پایان، متعهد خواهم بود.»

این در حالی است که «قانون اختیارات دفاع ملی» تصریح کرده است که پنتاگون مجاز نیست هیچ بخشی از بودجه سال جاری یا سال گذشته را برای کاهش دادن نیروها به کمتر از چهار هزار نفر، استفاده کند. «قانون اختیارات دفاع ملی» به رغم وتوی پرزیدنت ترامپ بار دیگر در کنگره تصویب شد.

کریستوفر میلر پیشتر گفته بود شمار نیروهای آمریکا تا روز ۱۵ ژانویه سال ۲۰۲۱ در هر یک از کشورهای افغانستان و عراق به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG