لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

نتایج یک نظرسنجی: بیش از نیمی از آمریکاییان همزیستی مسالمت‌آمیز اسرائیل و یک کشور فلسطینی را امکان‌پذیر می‌دانند


تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها در واشنگتن - مه ۲۰۲۱
تظاهرات در حمایت از فلسطینی‌ها در واشنگتن - مه ۲۰۲۱

نتایج یک نظرسنجی جدید درباره نگرش آمریکا نسبت به اصلی‌ترین مناقشه خاورمیانه می‌گوید، در حالی که نیمی از دموکرات‌ها می‌خواهند آمریکا اقدامات بیشتری را در حمایت از فلسطینیان انجام دهد، بیش از نیمی از مردم آمریکا معتقدند که همزیستی مسالمت‌آمیز میان اسرائیل و یک کشور مستقل فلسطینی امکان‌پذیر است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این نظرسنجی در عین‌ حال نشان می‌دهد که شکاف روزافزون میان نمایندگان حزب دموکرات در قبال این موضوع، در میان هواداران این حزب نیز بازتاب یافته است.

نظرسنجی «مرکز تحقیقات روابط عمومی آسوشیتدپرس-نورک» نشان می‌دهد که میان احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه درباره رویکرد آمریکا نسبت به اسرائیل و فلسطینی‌ها، اختلافاتی وجود دارد.

لیبرال دموکرات‌ها خواهان حمایت بیشتر از فلسطینی‌ها، و جمهوری‌خواهان محافظه‌کار خواستار حمایت بیشتر از اسرائیلی‌ها هستند.

این‌ نظرسنجی همچنین نظرات آمریکایی‌ها در مورد نحوه مدیریت مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها توسط دولت بایدن را بررسی می‌کند.

نظرسنجی این مرکز حدود سه هفته پس از اعلام آتش بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها انجام می‌شود. در جریان نبرد ویرانگر یازده روزه اخیر میان اسرائیل و حماس در نوار غزه، حداقل ۲۵۴ فلسطینی و ۱۳ اسرائیلی کشته شدند.

این نظرسنجی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها در مورد سیاست ایالات متحده در قبال اسرائیل و فلسطینی‌ها اختلاف نظر دارند و در عین حال بیشتر آمریکایی‌ها، رویکرد جو بایدن در این زمینه را تایید نمی‌کنند.

در میان دموکرات‌ها، ۵۱ درصد می‌گویند که آمریکا به میزان کافی از فلسطینی‌ها حمایت نمی‌کنند. این‌ احساس در میان دموکرات‌هایی که خود را لیبرال می‌دانند به ۶۲ درصد می‌رسد.

این در حالی است که ۴۹ درصد جمهوری‌خواهان می‌گویند که آمریکا به میزان کافی از اسرائیلی‌ها حمایت نمی‌کند. این احساس در میان افرادی که می‌گویند محافظه‌کار هستند به ۶۱ درصد می‌رسد.

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که به طور کلی، ۲۹ درصد از آمریکاییان می‌گویند که ایالات متحده بیش از حد از اسرائیلی‌ها حمایت می‌کند، ۳۰ درصد می‌گویند که به اندازه کافی حمایت نمی‌کند، و ۳۶ درصد نیز می گویند که آمریکا رویکرد درستی در این زمینه دارد.

در همین حال به طور کلی، ۲۵ درصد آمریکاییان می‌گویند که ایالات متحده بیش از حد از فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، ۳۲ درصد می‌گویند که به اندازه کافی حمایت نمی‌کند،‌ و ۳۷ درصد نیز می‌گویند که آمریکا رویکرد درستی در این زمینه دارد.

بنا بر نتایج این‌ نظرسنجی فقط ۱۹ درصد آمریکاییان معتقدند که ایالات متحده باید نقش اصلی را برای یافتن راهکاری جهت پایان این درگیری ایفا کند، در حالی که ۵۰ درصد می‌گویند که این‌ نقش باید جزئی باشد، و ۲۸ درصد نیز معتقدند که آمریکا نباید هیچ نقشی در این زمینه داشته باشد. این آمار تقریبا در میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان یکسان است.

در عین حال ۵۷ درصد آمریکاییان، شامل دو سوم دموکرات‌ها و نیمی از جمهوری‌خواهان، می‌گویند که امکان همزیستی مسالمت‌آمیز اسرائیل و یک کشور مستقل فلسطینی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG