لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

آمریکا برای مقام‌های چینی که به آزار مسلمانان ایغور متهم هستند، محدودیت صدور ویزا اعمال می‌کند


وزیر خارجه آمریکا از اعمال محدودیت صدور ویزای آمریکا برای مقام های چینی مسئول در آزار مسلمانان ایغور خبر داد.

مایک پمپئو روز سه شنبه ۱۶ مهر با اعلام این خبر در چند پیام توئیتری، گفت که محدودیت ویزا شامل مقام‌های دولتی چین و اعضای حزب کمونیست می‌شود که مشخص شده است در آزار و زندانی کردن اقلیت مسلمان در استان شین جیانگ نقش داشته‌اند.

آقای پمپئو در ادامه گفت: «چین در یک کارزار سازماندهی شده و وحشیانه بیش از یک میلیون نفر را به زور در بازداشت نگه داشت است تا فرهنگ و مذهب آنها را از شین جیانگ محو کند. چین باید به سرکوب مسلمانان و اجرای قوانین بی رحمانه نظارتی پایان دهد و افرادی که در بازداشت خودسرانه هستند را آزاد کند.»

اعمال محدودیت صدور ویزا برای مقام های چینی در حالی است که وزارت بازرگانی ایالات متحده روز دوشنبه ۱۵ مهرماه ۲۸ شرکت و سازمان چینی را به دلیل «نقش آن‌ها در نقض حقوق بشر در قبال اقلیت ایغورها» در فهرست سیاه قرار داد.

براساس اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، ۲۸ شرکت و سازمان چینی به دلیل آن چه که «بدرفتاری با اهالی ایغورها در استان شین جیانگ» اعلام شده است، از سوی ایالات متحده در این لیست قرار گرفتند.

این سازمان ها قادر نیستند بدون مجوز از واشنگتن محصولاتی را از آمریکا خریداری کنند.در بین شرکت های تحریم شده نام چندین شرکت دولتی و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات تجسسی و نظارتی جهان نیز وجود دارد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که این سازمان‌ها «در نقض حقوق بشر، بازداشت گسترده خودسرانه علیه ایغورها، قزاق‌ها و سایر گروه‌های اقلیت مسلمانان نقش داشته اند.»

گروه های حقوق بشری چین را متهم کرده اند که یک میلیون ایغور را در اردوگاه ها بازداشت کرده است. چین می گوید اویغورها در مراکز بازپروری هستند تا از گسترش افراط گرایی مذهبی و افزایش حملات تروریستی جلوگیری شود. منتقدان می گویند هدف از این سیاست نابودی هویت اویغورها است.

چندی پیش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واشنگتن با چهار مسلمان اویغور آسیب دیده از سرکوب چین در منطقه خودمختار سین کیانگ دیدار کرده و گفته بود که آن چه در چین رخ می دهد «نقض حقوق بشر در ابعادی تاریخی» است.

آقای پمپئو گفته بود «می کوشیم چین را متقاعد کنیم که این اقدامات شنیع است و باید متوقف شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG