لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

ابراز نگرانی وزارت خارجه آمریکا از «فعالیت‌های بدخواهانه» چین


مایک پمپئو
مایک پمپئو

حساب کاربری وزارت خارجه آمریکا در توئیتر روز شنبه هفتم تیر ماه از قول مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نوشت ما از رفتار پکن نگران هستیم.

مایک پمپئو افزود، «تنها ما نیستیم؛ دوستان و شرکای ما نیز صدایشان در آمده و برای مقابله با فعالیت‌های فعالیت‌های بدخواهانه چین دست به کار شده‌اند.»

وی پیشتر در ۲۱ خرداد در بیانیه‌ای گفته بود ایالات متحده در برابر «روش‌های زورگویانه حزب کمونیست چین» در کنار متحدان و شرکای خود ایستاده است.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به «رفتار خصمانه» چین گفته بود که کشورها باید از وابستگی اقتصادی خود به پکن پرهیز کنند و باید زیرساخت‌های حیاتی خود را «از نفوذ حزب کمونیست چین» حفظ کنند.

از سوی دیگر مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز ماهیت نظام حاکم بر چین را مارکسیست - لنینیستی دانست و گفت شی جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین خود را ادامه دهنده راه استالین، دیکتاتور بی‌رحم شوروی می‌داند.

به گفته رابرت اوبراین دولت پرزیدنت ترامپ روند معکوس کردن سیاست‌های واشنگتن در برابر پکن را، که از سرقت گسترده اطلاعات و فناوری و سوءاستفاده از مزایای تجارت مصالحه‌جویانه آمریکا چشم‌پوشی می‌کرد، آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG