لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

مایک پمپئو: آمریکا مقابل فشارهای حزب کمونیست چین، در کنار متحدان و شرکای خود ایستاده‌ است


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده در برابر «روش‌های زورگویانه حزب کمونیست چین» در کنار متحدان و شرکای خود ایستاده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه منتشر شده است، گفت: طبق آخرین گزارش‌ها، پکن تهدید کرده است که بانک (اچ اس بی سی ) انگلیس مجازات‌هایی را در پیش خواهد گرفت و تعهدات مربوط به ساخت نیروگاه هسته ای در انگلستان را نیز نقض می کند، مگر آن‌که لندن به هوآوی اجازه دهد شبکه۵جی خود را راه اندازی کند.

در ادامه این بیانیه آمده است که [شرکت] هواوی مستقر در[شهر] شن‌ژن، یک شاخه نظارتی حزب کمونیست چین است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین نوشت که به ویژه، رویکرد تهدیدآمیز حزب کمونیست چین علیه بانک اچ‌اس‌بی‌سی حکایتی هشدارآمیز به شمار می‌آید.

مایک پمپئو در این بیانیه اعلام کرد که پیتر وانگ، مدیر عامل بخش آسیا و اقیانوسیه بانک اچ‌اس‌بی‌سی، هفته گذشته و در حمایت از «تصمیم فاجعه‌بار پکن در نابودی استقلال هنگ‌کنگ» و نقض تعهدات چین به سازمان ملل تقاضانامه‌ای را امضا کرده است.

او افزود که به نظر می‌رسد این نمایش وفاداری باعث شد تا پکن اندکی به اچ‌اس‌بی‌سی احترام بگذارد و همچنان از تجارت این بانک در چین به عنوان اهرم سیاسی علیه لندن استفاده می کند.

در ادامه این بیانیه، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به «رفتار خصمانه» چین گفت که کشورها باید از وابستگی اقتصادی خود به پکن پرهیز کنند و باید زیرساخت‌های حیاتی خود را «از نفوذ حزب کمونیست چین» حفظ کنند.

او با اشاره به کشورهایی همچون استرالیا، دانمارک و سایر کشورهای آزاد که اخیرا با فشارهای حزب کمونیست چین مواجه شده‌اند تا به خواسته‌های سیاسی چین تن دهد، از آمادگی ایالات متحده برای کمک به انگلیس در عرصه های مختلف خبر داد و گفت که آمریکا حاضر است در عرصه های مختلف از جمله در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و نیز توسعه نسل پنجم شبکه تلفن همراه به انگلیس کمک کند.

همچنین وزیر خزانه داری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که ایالات متحده در مورد شرکت مخابراتی چینی «هواوی» ملاحظات امنیت ملی دارد و این موضوعی جدا از روابط تجاری بین واشنگتن و پکن است.

XS
SM
MD
LG