لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

وزیر خارجه آمریکا: با تصمیم دیوان کیفری‌ بین‌المللی در مورد وضعیت فلسطینی‌ها مخالف هستیم


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه ایالات متحده تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای تحقیق درباره احتمال «جرائم جنگی» در اراضی فلسطینی را ناامیدکننده خواند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه چهارشنبه ۱۳ اسفند با صدور بیانیه‌‌ای گفت: «امروز دادستان دیوان کیفری بین‌المللی که دوره‌اش در ماه ژوئن (سه ماه دیگر) به اتمام می‌رسد، اعلام کرد تحقیق در مورد وضعیت فلسطینی‌ها را شروع می‌کند. ایالات متحده قاطعانه با این تصمیم مخالف است و از بابت آن عمیقا ناامید شده است.»

آقای بلینکن گفت: «دیوان کیفری بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به این موضوع را ندارد. اسرائیل یکی از اعضای دیوان کیفری بین‌المللی نیست و صلاحیت این دادگاه را نپذیرفته است، و ما از بابت تلاش‌های دیوان کیفری بین‌المللی برای اعمال حوزه اختیارات قضایی خود بر پرسنل اسرائیلی نگرانی‌های جدی داریم. فلسطینی‌ها یک کشور مستقل محسوب نمی‌شوند و بنابراین از شرایط لازم برای کسب حق عضویت و مشارکت به عنوان یک کشور در دیوان کیفری بین‌المللی، یا تفویض صلاحیت به آن دیوان برخوردار نیستند.»

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان بین المللی کیفری، روز چهارشنبه ۱۳ اسفند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که درباره احتمال وقوع «جرائم جنگی» در اراضی فلسطینی، تحقیقاتی رسمی را آغاز می‌کند.

دیوان بین المللی کیفری حدود یک ماه قبل در تصمیمی مهم اعلام کرد که برای باز کردن پرونده تحقیقات در مورد وقوع جرائم جنگی احتمالی علیه اسرائيل و فلسطینی ها، در مناطق کرانه باختری، نوار غزه، و شرق اورشلیم،‌ صلاحیت قضایی دارد.

در پی اعلام آن تصمیم، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده در مورد حکم اخیر دیوان بین‌المللی کیفری، که راه را برای تحقیقات درباره جنایات ادعایی جنگی اسرائیل در اراضی فلسطینی هموار می کند، «نگرانی‌های جدی» دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه بار دیگر نارضایتی خود را از دیوان بین المللی کیفری اعلام کرد و تصمیم آن را «یهودستیزی محض» خواند. او تصمیم دادستان دیوان بین المللی کیفری را «جوهره یهودستیزی» و «دو رویی» خواند و گفت اسرائيل «برای حقیقت همچنان مبارزه می کند.»

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائيل، نیز این تصمیم را «رسوایی آور» خواند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، پیشتر خانم فاتو بنسودا را تحریم کرده بود.

XS
SM
MD
LG