لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

دادستان دیوان بین المللی کیفری درباره وقوع «جرائم جنگی» در مناطق فلسطینی تحقیقات رسمی می‌کند؛ ابراز نگرانی آمریکا و اسرائیل


فاتو بنسودا - آرشیو
فاتو بنسودا - آرشیو

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان بین المللی کیفری، روز چهارشنبه ۱۳ اسفند با صدور بیانیه ای اعلام کرد که درباره وقوع «جرائم جنگی» در اراضی فلسطینی، تحقیقاتی رسمی را آغاز می‌کند.

دیوان بین المللی کیفری حدود یک ماه قبل در تصمیمی مهم اعلام کرد که برای باز کردن پرونده تحقیقات در مورد وقوع جرائم جنگی احتمالی علیه اسرائيل و فلسطینی ها، در مناطق کرانه باختری، نوار غزه، و شرق اورشلیم،‌ صلاحیت قضایی دارد.

در پی اعلام آن تصمیم، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده در مورد حکم اخیر دیوان بین‌المللی کیفری، که راه را برای تحقیقات درباره جنایات ادعایی جنگی اسرائیل در اراضی فلسطینی هموار می کند، «نگرانی‌های جدی» دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز چهارشنبه بار دیگر نارضایتی خود را از دیوان بین المللی کیفری اعلام کرد و تصمیم آن را «یهودستیزی محض» خواند. او تصمیم دادستان دیوان بین المللی کیفری را «جوهره یهودستیزی» و «دو رویی» خواند و گفت اسرائيل «برای حقیقت همچنان مبارزه می کند.»

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائيل، نیز این تصمیم را «رسوایی آور» خواند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، پیشتر خانم فاتو بنسودا را تحریم کرده بود.

اسرائيل عضو این دیوان مستقر در لاهه نیست. اما به نوشته تایمز اسرائيل، اگر اسرائيل و یا حماس در نهایت به خاطر ارتکاب جرائم جنگی احتمالی محکوم شناخته شوند، و اگر نام مقامات ارشد آنها در آن احکام بیاید، ممکن است دستور بازداشت بین المللی در زمان سفر به خارج از کشور برای آنها صادر شود.

در همین حال، تشکیلات خودگردان فلسطینی پیشتر از تصمیم آن دیوان حمایت کرده است.

دادستان دیوان بین المللی کیفری دسامبر ۲۰۱۹ گفته بود «جرائم جنگی» در «کرانه باختری، اورشلیم شرقی، و نوار غزه رخ داده و یا در حال رخ دادن است.» او در همین رابطه از گروه فلسطینی حماس و ارتش اسرائيل به عنوان عوامل احتمالی ارتکاب جرائم جنگی نام برد.

XS
SM
MD
LG