لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۸

جو بایدن از سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، تشکر کرد


جو بایدن در دیداربا گای پارملین، رئیس جمهوری سوئیس در شهر ژنو - ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱
جو بایدن در دیداربا گای پارملین، رئیس جمهوری سوئیس در شهر ژنو - ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱

ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، روز سه شنبه پس از دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و هیات همراهش گفت که آنها اعلام آمادگی کرده‌اند که ارسال مواد دارویی و غذایی به ایران از طریق کانال انسان‌دوستانه سوئیس افزایش یابد. سوئیس حافظ منافع واشنگتن در تهران است.

وزیر خارجه سوئیس در جمع خبرنگاران گفت که رئیس جمهوری آمریکا، از سرعت دادن به اعطای مجوز برای انتقال مالی در چارچوب کانال انسان‌دوستانه سوئیس با هدف ارسال مواد غذایی و دارویی به ایران، حمایت می کند.

ایگنازیو کاسیس گفت: «سیاست جدیدی در کار نیست. سیاست آمریکا در این زمینه عادلانه است. کانال معاملات انسان دوستانه توسط سوئیس و با حمایت وزارت خزانه داری آمریکا ایجاد شده است و کار می کند. بنابر این به کانال جدیدی نیاز نیست. مشکل این است که به حد کافی از آن استفاده نشده و دلیلش آن است که هر مورد انتقال مالی نیاز به مجوز دارد و به نظر من آمریکا آمادگی دارد برای بهره برداری بهتر از این کانال به اعطای مجوز شتاب بیشتری بدهد.»

با خروج دولت ترامپ از برجام، تحریم‌های بانکی علیه ایران که در چارچوب آن معلق شده بود، مسیر جهانی نقل و انتقال مالی برای جمهوری اسلامی ایران را مسدود کرد.

کاخ سفید در پایان این دیدار با انتشار بیانیه ای نوشت که رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با رئیس جمهوری سوئیس و وزیر خارجه این کشور از ایفای نقش حافظ منافع آمریکا در ایران قدردانی کرد. جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نشد.

آقای کاسیس در کنفرانس خبری خود همچنین گفت که علاوه بر موضوع ارسال کمک های انسان‌دوستانه به ایران، در مورد مذاکرات هسته‌ای جاری در وین نیز صحبت شد.

وی گفت: «ما درباره ایران صحبت های زیادی داشتیم درباره توافق هسته‌ای و قصد آمریکا برای گام برداشتن به جلو صحبت کردیم. وضعیت کنونی دشوار است و ایران در شرف برگزاری انتخابات است. نباید انتظارات زیادی در این مورد داشت؛ اما دولت کنونی آمریکا به وضوح گفته که بنا دارد این مساله را پیش ببرد. کار آسانی نیست چون این مناقشه تاریخی طولانی دارد.»

سوئیس پس از قطع روابط دیپلماتیک بین واشنگتن و تهران علاوه بر نقش اصلی حافظ منافع ایالات متحده در جمهوری اسلامی ایران، برخی مواقع به عنوان واسطه تبادل زندانی بین این دو کشور نیز ایفای نقش کرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG