لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

ده ماه از سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه گذشت؛ سازمان بین‌المللی هوانوردی خواستار تسریع تحقیقات شد


آرشیو - ایرانیان ساکن بریتانیا به یاد کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی در وایت‌هال لندن جمع شدند - ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰
آرشیو - ایرانیان ساکن بریتانیا به یاد کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراینی در وایت‌هال لندن جمع شدند - ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰

سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی روز جمعه ۱۶ آبان از ایران خواست که سرعت تحقیقات خود در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی در ژانویه سال ۲۰۲۰، را افزایش دهد.

به گزارش جروزالم پست، سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی، با سرنام «ایکائو»، این درخواست را تقریباً ۱۰ ماه پس از سرنگون شدن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی بین المللی اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران مطرح کرده است. در فاجعه سرنگونی آن هواپیما ۱۷۶ نفر، شامل تمامی مسافران و خدمه آن پرواز، جان‌شان را از دست دادند.

تهران، که در ابتدا ادعا می‌کرد آن هواپیما به دلیل «مشکلات فنی» سقوط کرده است، سرانجام اذعان کرد که آن فاجعه نتیجه «اشتباه فاجعه‌بار» نیروهای پدافند هوایی ایران بود.

سالواتوره سیاچیتانو، رئیس شورای ایکائو، گفت: «ما چندین تماس با سازمان هواپیمایی کشوری ایران داشته‌ایم و طی آن از مقامات [آن سازمان] خواسته‌ایم که به تحقیقات در مورد این سانحه شتاب بخشند.»

آقای سیاچیانتو گفت: «بلافاصله پس از این سانحه، یک تیم متشکل از کارشناسان دبیرخانه ایکائو به منظور حمایت از این تحقیقات تشکیل شد.»

وی تاکید کرد: «این شورا پیشتر، به دنبال سرنگونی پرواز پی‌اس۷۵۲، طرحی به نام آسمان‌های ایمن، که توسط کانادا ارائه شده است، را پیشنهاد داد. هدف از این طرح افزایش امنیت در مناطق خطرناک یا جنگ زده است.»

ایکائو که از دیپلمات‌های ۳۶ کشور تشکیل یافته است، یک آژانس تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که برای اطمینان از امنیت در حمل و نقل هوایی ین‌المللی فعالیت می‌کند.

علاوه بر آن، کانادا از نمایندگان شورا دعوت کرد تا در اولین «گردهمایی بین‌المللی آسمان‌های ایمن» در مورد امنیت هوایی مناطق جنگ‌ زده، که از ۸ تا ۹ دسامبر برگزار می شود و آقای سیاچیانتو سخنگوی اصلی آن است، شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG