لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

پزشکان بریتانیایی به دنبال بررسی فاصله ۱۲-هفته‌ای بین دو دز واکسن کرونا هستند


کادر درمانی در حال آماده شدن برای تزریق واکسن فایزر-بایو ان تک (عکس از آرشیو)
کادر درمانی در حال آماده شدن برای تزریق واکسن فایزر-بایو ان تک (عکس از آرشیو)

یک گروه متشکل از پزشکان ارشد بریتانیا می‌گوید، دولت بریتانیا باید در تصمیم خود در فاصله انداختن بین نوبت‌های تزریق دو دز واکسن ویروس کرونای شرکت‌های «فایزر-بایو ان تک» به ۱۲ هفته - به جای فاصله زمانی کوتاه‌تری که توسط سازندگان این واکسن و سازمان بهداشت جهانی توصیه شده است - «فوراً تجدید نظر کند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، بریتانیا که در حال حاضر با مرگ‌بارترین شیوع ویروس کرونا در اروپا دست به گریبان است، برای واکسینه کردن سریع‌تر و هر چه بیشتر شهروندانش، به این سیاست روی آورده است.

تاکنون تقریبا ۵.۹ میلیون نفر شهروند بریتانیایی با واکسن مشترک شرکت داروسازی آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی بایو ان تک، یا واکسن تولید شده توسط غول داروسازی بریتانایی سوئدی «استرازنکا» با همکاری دانشگاه آکسفورد، واکسینه شده‌اند.

شرکت استرازنکا می گوید، معتقد است دز اول واکسن آنها تا ۱۲ هفته پس از واکسینه شدن، می تواند یک فرد را در مقابل کووید۱۹ مصون نگه دارد، در حالی که شرکت فایزر می‌گوید تاثیر دز اول واکسن خود، پس از چنین فاصله زمانی طولانی تا دریافت دز دوم، را آزمایش نکرده است.

انجمن پزشکی بریتانیا، روز شنبه ۴ بهمن، با ابراز نگرانی از اتخاذ این رویه، از رئیس ارشد پزشکی کشور خواستند تا وضعیت تزریق دز دوم واکسن ویروس کرونا بعد از ۱۲ هفته از دز اول را مورد بررسی فوری قرار دهد.

XS
SM
MD
LG