لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

افزایش تمهیدات امنیتی ترکیه در مرز خود با ایران برای جلوگیری از ورود خیل پناه‌جویان افغانستانی


عملیات ارتش ترکیه علیه رزمجویان کرد در شمال عراق ۲۸ خردادماه ۱۳۹۹ (۱۷ ژوئن ۲۰۲۰) - عکس از وزارت دفاع ترکیه
عملیات ارتش ترکیه علیه رزمجویان کرد در شمال عراق ۲۸ خردادماه ۱۳۹۹ (۱۷ ژوئن ۲۰۲۰) - عکس از وزارت دفاع ترکیه

وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که به منظور جلوگیری از ورود سیل پناه‌جویان افغانستانی گریخته از برابر طالبان از طریق مرز ایران به آن کشور، به اقدامات جدیدی دست زده است.

به گزارش روزنامه «حریت»، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، روز پنج‌شنبه ۲۱ مردادماه (۱۲ اوت) به خبرنگاران گفت: «همه اقدامات لازم به وقت خود انجام گرفته است. ما بعد از رویدادهای اخیر،‌ اقدامات خود در مرز ایران در برابر جابجایی بالقوه [پناه‌جویان] را بررسی کردیم و اقدامات بیشتری را انجام دادیم.»

وزیر دفاع ترکیه در اسلام آباد با مقامات بلندپایه دولتی و نظامی پاکستان در باره روابط فیمابین بعد از تحولات اخیر افغانستان، تبادل نظر کرد. ترکیه همچنین در حال گفتگو با آمریکا در باره ادامه کنترل فرودگاه کابل است. پیشروی سریع طالبان در مراکز استان‌های مرزی افغانستان، به نگرانی در باره فرار افغانستانی‌ها به سوی کشورهای منطقه و کشورهای غربی، دامن زده است.

به گزارش حریت، جناح مخالف دولت ترکیه با اشاره به ورود غیرقانونی شمار کثیری از اتباع افغانستان به آن کشور، از دولت انتقاد کرده است. ولی وزیر دفاع ترکیه، با تاکید بر این که اقدامات احتیاطی لازم انجام گرفته است، می‌گوید که انتقادها با واقعیت تطبیق ندارد.

آکار گفت: «سربازان ما مرزها را کنترل می‌کنند.» وی افزود، امنیت مرزی را نباید یک خط واحد دانست؛ بلکه ایست‌های بازرسی در استان‌های داخلی و مراکز شهری را نیز شامل می‌شود.

آکار همچنین اطلاعاتی گفتگو با آمریکا در باره ادامه عملیات ترکیه در فرودگاه کابل، ارائه داد، و گفت باز نگاه داشتن فرودگاه کابل از منزوی شدن افغانستان از جهان، جلوگیری می‌کند.

XS
SM
MD
LG