لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ایران ۱۳:۵۳

نگرانی دولت ترکیه از اتحاد نظامی یونان با امارات متحده عربی


ترکیه نسبت به اتحاد نظامی یونان با امارات متحده عربی ابراز نگرانی کرده و گفته است که چنین اتحادی منجر به تغییر موازنه قدرت در منطقه خواهد شد.

این کشور توافق دفاعی اخیر بین یونان و امارات متحده عربی را «نگران‌کننده» خوانده است.

مسعود چاشین، مشاور رئیس جمهوری ترکیه، می‌گوید: «وقتی آنها متحداً در دریای مدیترانه و دریای اژه حضور داشته باشند موازنه قدرت نظامی تغییر خواهد کرد؛ زیرا اگر یونان و امارات متحده عربی جت های اف ۳۵ خریداری کنند منافع ترکیه به خطر می افتد.»

امارات قرار است حدود صد فروند جت جنگنده پیشرفته آمریکایی «اف-۳۵» خریداری کند و یونان هم در پی خرید آن‌ها است. اما واشنگتن آنکارا را به دلیل خرید سیستم موشکی از روسیه از خرید آن محروم کرده است.

آتن اخیرا با مانور دریایی مشترک به همراه ناوهای جنگی مصر و امارات متحده در شرق مدیترانه فشار را بر آنکارا تشدید کرده است.

روابط با اتحادیه اروپا نیز برای ترکیه ناخوشایند است. یونان می خواهد در اجلاس بعدی اتحادیه خواستار تحریم هایی علیه ترکیه شود. آتن می گوید ترکیه حاکمیت یونان بر آب های منطقه ای را نقض کرده است.

ترکیه که برای مهار کرونا محدودیت های جدیدی از جمله تعطیلی های سراسری اعمال کرده است از تحریم های اروپایی آسیب جدی خواهد دید.

گزارش دوریان جونز

XS
SM
MD
LG