لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

فیسبوک حساب‌های کاربری دونالد ترامپ را دست کم برای دو سال مسدود می‌کند


دونالد ترامپ در حال سخنرانی در یک تجمع در واشنگتن - ۶ ژانویه ۲۰۲۱
دونالد ترامپ در حال سخنرانی در یک تجمع در واشنگتن - ۶ ژانویه ۲۰۲۱

شرکت فیسبوک اعلام کرد که حساب‌های کاربری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری‌ سابق آمریکا، در این شبکه اجتماعی را دست کم برای دو سال به حالت تعلیق در می‌آورد.

فیسبوک این تصميم را روز جمعه ۱۴ خرداد اعلام کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، فیسبوک پس از آن که تعیین کرد دونالد ترامپ باعث تحریک خیزش مرگبار علیه کنگره در ۶ ژانویه سال جاری میلادی شده بود، پیشتر حساب های کاربری او را به حالت تعلیق در آورده بود. این شرکت روز جمعه اعلام کرد که این ممنوعیت را دست کم تا ۷ ژانویه ۲۰۲۳ ادامه خواهد داد.

مقامات ارشد فیسبوک می‌گویند بعد از این دوره، این شرکت نظر کارشناسان را برای ارزیابی این که آیا خطرات برای عموم کاهش یافته است یا خیر، جویا خواهد شد.

هیئت مستقل نظارتی فیسبوک پیشتر اقدام خود در مسدود کردن دسترسی آقای ترامپ به این شبکه اجتماعی را مجددا تایید کرده بود. فیسبوک می‌گوید مطالبی که رئیس جمهوری پیشین آمریکا منتشر کرده بود، منجر به شورش علیه کنگره شد و تحریک به خشونت می‌کرد. در آن واقعه پنج نفر، از جمله یک مامور فدرال، کشته شدند.

در واکنش به تصميم فیسبوک، آقای ترامپ در بیانیه‌ای گفت، این تصمیم «یک توهین به رقم بی‌سابقه ۷۵ میلیون نفر، به علاوه افراد بسیار بیشتری است که در انتخابات دستکاری شده ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به ما رای دادند. آنها نباید اجازه یابند از [پیامدهای] این سانسورگری و وادار کردن به سکوت، مصون بمانند، و در نهایت ما پیروز می‌شویم.»

XS
SM
MD
LG