لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

مهاجم مسلح حمله تروریستی در قطار به دادگاهی در فرانسه گفت قصد او فقط هدف قرار دادن سربازان آمریکایی بود


این قطار آمستردام-پاریس در ۲۱ اوت ۲۰۱۵ مورد حمله قرار گرفت
این قطار آمستردام-پاریس در ۲۱ اوت ۲۰۱۵ مورد حمله قرار گرفت

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک مرد مسلح متهم در حمله ناکام در قطاری در سال ۲۰۱۵، به دادگاهی در فرانسه گفت که هدف او صرفاً سربازان آمریکایی بود و از دستور رهبر حلقه داعش مبنی بر هدف گرفتن اعضای کمیسیون اروپا که به غلط گزارش شده بود در قطار هستند، صرفنظر کرده بود.

ایوب الخزانی، که در آن حمله سراپا مسلح بود و کلاشنیکف همراه داشت، روز چهارشنبه به دادگاه گفت حمله‌ای که او در قطار سریع السیر از آمستردام به پاریس انجام داد به انتقام بمباران غیرنظامیان در سوریه بود که او به چشم دیده بود.

دادگاه رسیدگی به اتهام قصد ارتکاب جنایت تروریستی از ۱۶ نوامبر آغاز شد و در صورت محکومیت الخزانی می‌تواند برای او حکم حبس ابد را صادر کند. سه همدست الخزانی که در قطار نبودند در دادگاه در کنار او حضور داشتند. دادگاه پاریس تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار می‌شود.

الخزانی، که مراکشی است، یک آمریکایی فرانسوی‌تبار را که به زور کلاشنیکف را از دست او کشیده بود مجروح کرده بود. سه مسافر آمریکایی در قطار که دو نفرشان نظامی و در تعطیلات بودند با حمله به الخزانی او را خلع سلاح و دستگیر کردند.

ظاهرا طراحی حمله تروریستی ۲۱ اوت ۲۰۱۵ کار عبدالحمید اباعود بود که الخزانی با او به اروپا سفر کرده بود. اباعود به فاصله کوتاهی پس از حمله تروریستی مرگبار ۱۳ نوامبر در پاریس که ۱۳۰ کشته برجای گذاشت به دست نیروهای ویژه فرانسه کشته شد.

ایوب الخزانی در باره عبدالحمید اباعود به دادگاه گفت: «او نفرت را در قلب من کاشت.» خزانی افزود اباعود به او گفته بود که اعضای کمیسیون اروپا و سه تا پنج سرباز آمریکایی از جمله مسافران کوپه شماره ۱۲ هستند، ولی او نظرش را درباره آسیب رساندن به هر فرد دیگری تغییر داده بود. او در دادگاه ابراز ندامت کرد.

XS
SM
MD
LG