لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

روز نه چندان خوب ورزشکاران ایرانی در توکیو؛ بدترین نتیجه تکواندو در المپیک رقم خورد


ناهید کیانی، چپ، و سایر جودوکاران ایرانی بدون کسب مدال بازی های توکیو را ترک کردند. ارشیو
ناهید کیانی، چپ، و سایر جودوکاران ایرانی بدون کسب مدال بازی های توکیو را ترک کردند. ارشیو

یکشنبه، سوم مرداد ماه ورزشکاران ایران در چهار رشته در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به میدان رفتند.

در تکواندو، ناهید کیانی در وزن منهای ۵۷ کیلوگرم در نخستین دیدار به مصاف کیمیا علیزاده، ستاره سابق تکواندو ایران و‌ عضو‌ کنونی تیم پناهندگان المپیک رفت و ۱۸ بر ۹ باخت. با شکست کیمیا علیزاده در مرحله نیمه نهایی، ناهید کیانی تنها نماینده زن تکواندو ایران هم از رقابت‌های المپیک توکیو حذف شد.

کیمیا علیزاده اولین بانوی مدال آور ایران در تاریخ المپیک و تکواندوکار تیم‌ پناهندگان موفق شد از سد جید جونز بریتانیایی، دارنده طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو ‌ بگذرد ‌ولی در نهایت در رده بندی مقابل نفر دوم رنکینگ از ترکیه باخت و پنجم شد. اما غیر از ناهید کیانی، میرهاشم‌ حسینی و ‌امین هادی پور هم در مقابل حریفان خود شکست خوردند و بدون مدال، توکیو را ترک‌ خواهند کرد.

از المپیک ۱۹۹۲ بارسلون که تکواندو‌ به صورت آزمایشی در بازیهای تابستانی حضور داشت و‌ فریبرز عسگری، سرمربی کنونی تیم ملی به مدال نقره دست یافت، و از المپیک‌ سیدنی که تکواندو به طور رسمی به المپیک ‌اضافه شد، ایران همواره به مدال رسیده است. آخرین مدال تکواندو ایران نشان برنز کیمیا علیزاده در المپیک‌ ۲۰۱۶ ریو‌ بود که تنها مدال تکواندو در دوره پییش است. بدین ترتیب،‌ بدترین نتیجه تکواندو ایران در المپیک پس از ۵ دوره مدال آوری در المپیک ۲۰۲۰ توکیو‌ به ثبت رسید.

غیر از تکواندو، ورزشکاران ایران در روز یکشنبه در رشته های تیراندازی، قایقرانی، و بسکتبال هم مسابقه دادند.

تیم ملی بسکتبال ایران در دیدار افتتاحیه رقابت‌های بسکتبال المپیک، مقابل تیم جمهوری چک دو‌ نیمه متفاوت را به نمایش گذاشت و‌در نهایت با نتیجه ۸۴ - ۷۸ و تنها با ۶ اختلاف امتیاز تن به شکست داد.

در تیراندازی، هانیه رستمیان در تپانچه بادی زنان در رده دهم ایستاد و به فینال نرسید. مهیار صداقت هم در تفنگ بادی ۱۰ متر مردان نهم شد و از رسیدن به فینال بازماند.

در این روز اما نازنین ملایی در قایقرانی به مرحله نیمه نهایی صعود کرد که بهترین نتیجه روز یکشنبه مسابقات برای ورزشکاران ایرانی بود.

XS
SM
MD
LG